Dne 7.11.2018 jsme třídy 1.AG a kvinta navštívily brněnské planetárium a technické muzeum.
V planetáriu jsme si nejdříve vyslechli vyprávění o vesmíru a říši mlhovin. Zde nám objasnili i některé skutečnosti o hvězdách a jejich barvách, o jejich vzniku a zániku. I když byl program připraven pro 1. třídu základní školy, myslím, že i pro nás byl zajímavý a poučný.
Poté jsme ve skupinách řešili úkoly, které pro nás měli lektoři přichystány. Například jsme museli podle indicií poznat, který z kamenů je meteorit, což se nakonec ukázalo jako „chyták“, neboť mezi vzorky žádný nebyl.
Dále jsme na stěnách, což byly skutečné fotografie, najít např. hvězdokupy a mlhoviny. Na závěr proběhlo vyhodnocení. Myslím, že jsme úkoly zvládli se ctí.
Po přestávce jsme se přesunuli do další místnosti, kde jsme usazeni do pohodlných sedadel sledovali noční oblohu. Pozorovali jsme hvězdy, některé galaxie a dokonce Mars. Souhvězdí jsme nedokázali dobře rozeznat, takže nám s tím lektoři pomohli a pospojovali hvězdy do souhvězdí. Na závěr jsme shlédli film „Cesta za miliardou hvězd“. Pojednával o družici Gája, o měření vzdáleností ve vesmíru a dalších zajímavostech.
Dalším cílem naší exkurze bylo Technické muzeum v Brně. Měli jsme možnost vybrat si mezi třemi projekty: „Dvacáté století na kolech proletím“, „ Svět je hrou s fyzikou“ nebo „Zažij svět nevidomých“. Vše bylo velmi zajímavé. Mohli jsme si vyzkoušet spoustu pokusů i pár zrakových klamů.
I když jsme se cestou zpět do Bučovic zdrželi v koloně, nevadilo nám to. Exkurze za doprovodu našich profesorů Ivany Gálové, Hany Mrázkové a Jana Zelinky se vydařila a každý z nás si jistě mnoho odnesl.
Tereza Švaňhalová