F O T O G A L E R I E
Třetího září, den po zahájení nového školního roku, jsme se my, třída oktáva společně se 4. A, vydali na třídenní výlet do našeho hlavního města Prahy. Ráno jsme se více či méně ospalí postupně dostavili k autobusu. Pánové s batůžkem a slečny s taškami a kufry, za které by se nemusela stydět ani výprava na severní pól. Po naplnění zavazadlového prostoru pohodlného žlutého autobusu Student Agency jsme se vydali na poslední společný výlet s naším gymnáziem.
Po několika hodinách jsme dorazili na místo a ubytovali se v příjemném prostředí pražského hostelu, kde nabízeli více než osmdesát druhů piv, což ocenila především pánská část naší výpravy. Naši průvodci, paní profesorka Handrlová a pan profesor Zelinka, nelenili a ihned po vybalení s námi vyrazili vstříc Petřínu. Na rozhlednu nás vyvezla lanovka, jejíž existenci naše zlenivělá generace velmi ocenila. Následovala prohlídka malého okruhu Pražského hradu. Ta zahrnovala návštěvu katedrály svatého Víta, Zlaté uličky, Vladislavského sálu a baziliky svatého Jiří. Po návratu na hostel a krátkém odpočinku jsme se vydali objevovat krásy večerní Prahy. Karlův most, Pražský orloj, Královská cesta a zámecké schody, to jsou místa, která i ve tmě, v záři lamp neztrácejí na půvabu. Ba naopak.
Druhý den jsme brzy ráno navštívili Židovské město. Co nás zde nejvíce zaujalo, byly osudy židovských dětí, které nepřežily holocaust, synagogy, především Pinkasova, jejíž zdi byly popsány jmény obětí. Židovský hřbitov už jen dokreslil pietní atmosféru a obrázky židovských dětí nám vehnaly slzy do očí. Nutno přiznat, že naše mužská část nám vehnala naopak úsměvy na tvář svou nespokojeností s kipou na hlavě. Po krátkých přesunech metrem jsme se podívali také na Staroměstské náměstí, Národní divadlo, Betlémskou kapli a Václavské náměstí, kde na nás čekal náš vytoužený oběd. Jako třída hladovců jsme se rozutekli do blízkých restaurací a s plným břichem jsme se jen tak tak doploužili na Vítkov s mohutnou sochou Jana Žižky na koni. Zde jsme otestovali pohodlnost místní travnaté plochy, odpočinuli si a svižným krokem se vydali směrem k hostelu. Večer následoval volný program, který někteří z nás využili k návštěvě kina na Floře či posezení v čajovně.
Poslední den, před návratem domů jsme měli na programu Novoměstskou radnici a místo, které bylo téměř pro všechny z nás tou nejočekávanější a nejlepší tečkou za naším výletem. Památník heydrichiády ( kostel Cyrila a Metoděje ) a krypta. Nejprve jsme zhlédli film o atentátu na Heydricha a následně jsme se s panem průvodcem přesunuli do krypty, která sloužila parašutistům jako úkryt. Zde na nás dýchla velmi silná atmosféra. Statečnost těchto hrdinů si uvědomil asi každý. Svůj pobyt v Praze jsme zakončili návštěvou Vyšehradu. Zdejší hřbitov byl dalším pietním místem, které stojí za to navštívit. A tečkou pak byla ještě Valdštejnská zahrada.
Příjemně unavení jsme nasedli do našeho autobusu a ..probudili se na parkovišti v Bučovicích. Paní profesorce Handrlové a panu profesorovi Zelinkovi děkujeme za zpříjemnění našeho posledního výletu, ze kterého jsme si odnesli spoustu nových zážitků a příjemných vzpomínek. Tak a teď už snad jen ta maturita...
za oktávu Martina Píšťková