Povědomí lidí žijících v západním civilizačním okruhu (tedy i obyvatel naší země) o Íránu není příliš velké. Informace, které o této zemi můžeme získat ze sdělovacích prostředků, jsou kusé. Navíc se v drtivé většině setkáváme se zprávami o kontroverzních činech prezidenta Ahmadínežáda nebo o íránském jaderném a kosmickém programu. Uvědomění si rizik pro světovou bezpečnost je na místě. Nicméně díky přednášce sociologa a bučovického místostarosty
PhDr. Jiřího Horáka, uspořádané 5. února 2013, se mohli studenti maturitních ročníků a další zájemci dozvědět více o životě lidí v této zemi s nám téměř neznámou kulturou.
Jiří Horák je cestovatelem, kterého lákají ne zcela obvyklé turistické cíle (např. Albánie, Čína, Jižní Korea, Sýrie). V Íránu strávil téměř tři týdny, přičemž se dostal i do takového prostředí jako byl Islámský institut v Qomu, škola afghánských uprchlíků, rodina muslimského duchovního nebo naopak minoritních zoroastrijců. Díky tomu jsme se dozvěděli spoustu nového o základech státu založeného od roku 1979 na islámském vedení a nejen to. Velmi přínosné byly informace o názorech Íránců na Spojené státy americké, evropské země a Izrael. Mnohé překvapila íránská odměřenost vůči arabskému světu a velká hrdost Íránců spojená s perskou historií. Skutečně „jiný svět“ byl naznačen při představení íránského právního systému, životního stylu, vztahů mužů a žen i místního jídelníčku.
Na závěr lze konstatovat, že sedmnáctý největší stát světa s více než 70 miliony obyvatel, jenž oplývá značným ropným bohatstvím, rozhodně není nevýznamnou, ale ani nezajímavou zemí.
Mgr. Jan Růžička, vyučující zeměpisu a dějepisu