Vlna optimalizace sítě škol zasáhla i okres Vyškov, kde zůstaly jen čtyři střední školy. Přesto se i letos konal další ročník akce určené především pro žáky osmých a devátých tříd základních škol - Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí. Hostitelem byla již podruhé SOŠ a SOU Vyškov, která poskytla v úterý 6.11. prostor pro prezentaci nejen školám z našeho okresu, ale i dalším 27 vzdělávacím institucím z Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje.
Veletrh se pořádá díky iniciativě Úřadu práce Vyškov, který se ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou snaží představit žákům základních škol co nejširší nabídku oborů. Úřad práce má totiž zcela opačnou filosofii než komerční firmy a usiluje o to, aby měl v budoucnu co nejméně klientů. Hlavní myšlenkou je samozřejmě umístit žáky tak, aby po absolvování školy našli uplatnění na trhu práce.
Podtitulem letošní akce bylo "Cílená podpora řemeslných oborů". Vzhledem k nedostatku žáků se totiž uvolňují místa na "prestižních" školách a některé učební obory pak často zcela zanikají. Určité profese tak postupně mizí z důvodu nenaplnění oborů a důsledkem je nedostatek odborně připravených lidí, o které je na trhu práce zájem.
Poprvé se zde představila také sloučená instituce Gymnázium a Obchodní akademie Bučovice. Nabídka sice zcela neodpovídala mottu akce, ale absolventi obou škol v minulosti nemívali s uplatněním přílišné problémy, takže cílem bylo přilákat co největší množství uchazečů o studium. Boj o stále více nedostatkové zboží - žáky - se začal oproti přecházejícím rokům více vyostřovat. Některé školy neváhaly používat i zbraně těžkého kalibru, jako jsou bonbóny, míchané nápoje, ovoce nebo vdolky. Zdánlivě úsměvná snaha však jasně dokumentuje, že školám jde skutečně o přežití a bojuje se často již ne o desítky uchazečů, ale o jednotlivce. Naše škola vsadila na tradici a ve dvou sousedících stáncích nabízela informace o studiu odděleně pro všeobecně a ekonomicky zaměřené obory. Prezentovaly se zde kulturní akce školy, úspěchy ve sportovních a vědomostních soutěžích i zapojení do různých projektů. Kromě desítek žáků z organizovaných výprav ze základních škol Bučovice 711, Brankovice, Rousínov, Vyškov Nádražní a Vyškov Tyršova projevilo zájem o studium i několik uchazečů s rodiči.
Součástí prezentace našeho gymnázia bylo i představení aktuálně probíhajícího projektu s názvem Zavádění moderních pedagogických metod do výuky, který je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
V současnosti probíhá na gymnáziu sada navazujících školení týkajících se zejména využití multimediálního vybavení školy - Práce s interaktivní tabulí, Hlasovací systém, Interaktivní testy, Tvorba výukových materiálů v prostředí PowerPoint ad.
A jak celkově zhodnotit prezentaci naší školy? Na výsledek si budeme muset počkat až do dne otevřených dveří 10.1. 2013 a zejména pak na březnovou uzávěrku přihlášek.
Mgr. Jan Stavělík