Jarní období je pro školy časem všemožných olympiád. A termínem pro pořádání zeměpisné olympiády byla středa 13.3. Pozvání pořádajícího DDM Vyškov přijalo 39 žáků z šestých a sedmých tříd. Vybavena atlasy a psacími potřebami se naši školu vydala čtveřice chlapců z primy a sekundy. Den na to se na stejné místo rozjelo šest žáků v kategorii středních škol.
Soutěž je rozdělena do tří částí, které mají komplexně prověřit teoretické i praktické znalosti účastníků. Vítězem se tak stejně jako v atletickém desetiboji stává ten, kdo dobře ovládá všechny disciplíny a v žádné výrazně nezaváhá. Zahřívacím kolem byla v úvodu práce s atlasem. Zjistili byste africké státy, ve kterých se mluví portugalsky? Nebo které africké řeky jsou významné pro vnitrozemskou dopravu? Případně, která města v Somálsku a Namibii mají počet obyvatel vyšší než 100 000 a současně mají roční výšku srážek menší než 300 mm?
V teoretické části se soutěžící museli obejít bez atlasu a více se tak projevily získané teoretické znalosti ve spojení s logickým uvažováním. Kolik je třeba skutečná vzdálenost míst, jestliže na mapě v měřítku 1 : 25 000 činí 13 cm? V jakém azimutu zapadá v našich zeměpisných šířkách Slunce v den jarní rovnodennosti?
Závěrečnou část tvoří praktická práce s tabulkami, atlasem a textem. Z nich se třeba dá odvodit, proč dnes už nežije kapr a parma v Aralském jezeře nebo která světová jezera měla v roce 1960 větší rozlohu než právě Aralské jezero.
A výsledky? V kategorii šestých tříd postoupil do krajského kola Ondřej Blaňka z druhého místa. Jedenáctá příčka patřila Lukáši Kubíčkovi, kterého může těšit, že dosáhl nejlepšího výkonu ze všech v práci s atlasem. Mezi žáky sedmého ročníků se na čtvrtém místě umístil Vítězslav Sobol, který se ještě před poslední částí držel na druhém (postupovém) místě. Dvanáctou příčku obsadil Tomáš Blecha.
Spojená kategorie osmých a devátých tříd přinesla sedmé místo Vojtěchu Šujanovi a desátou příčku Kateřině Pazderové.
V kategorii středních škol se naši žáci umístili následovně. Druhá byly Jana Jelínková, třetí Filip Seitl, šestý David Pokorný, sedmý Tomáš Maliha, devátá Kristýna Hrabovská a desátá Anna Zemanová.
Zdály se vám otázky příliš snadné? Zúčastněte se příští rok školního kola zeměpisné olympiády...
P.S.: Postupujícím gratulujeme a přejeme hodně štěstí v krajském kole 11.4. v Brně!
Mgr. Jan Stavělík