Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Olympijský víceboj s Šárkou Kašpárkovou

Vydáno dne 28. 03. 2018 (1183 přečtení)

Olympijský víceboj patří mezi zavedené akce, ale tým GOA Bučovice se okresního kola v úterý 27. 3. zúčastnil poprvé. Garantem soutěže je bývalá atletka a reprezentantka ve skoku vysokém a trojskoku Šárka Kašpárková. A právě atletické disciplíny tvořily základ pětiboje, který musela osmičlenná družstva absolvovat.

Pořádající ZŠ Bučovice 711 hostila 130 účastníků z celého okresu a díky tomu je víceboj jednou z početně největších sportovních akcí. Organizace byla tedy náročná a týmy musely být rozděleny do skupin, ve kterých postupně obcházely jednotlivé disciplíny.

Pro GOA Bučovice byl první disciplínou trojskok z místa. Ze tří pokusů ze do výsledků započítával vždy jeden. Nejlepší výkony předvedli Hugo Grebec (7,60 m) a Jakub Stavělík (6,88 m), kteří ve své věkové kategorii byli v této disciplíně druzí nejlepší. Z děvčat si nejlépe vedla Apolena Žáková (6,20 m) a Tereza Hanousková (6,07 m).

Druhou disciplínou v pořadí byl hod medicinbalem. V hodu bohužel žádný ze závodníků nebyl nadprůměrný a po nadějném začátku družstvo ztratilo důležité body.

Následoval přechod z velké haly do tělocvičny ZŠ 711, kde byly připraveny zřejmě fyzicky nejnáročnější stanoviště – skok přes švihadlo a kliky. V prvním případě bylo cílem za dvě minut naskákat co nejvyšší počet čtyřmi různými druhy přeskoků – vzad snožmo, vpřed snožmo, „vajíčko“ a střídavě levá-pravá. Zde třetí nejlepší výkon kategorie předvedl Jakub Stavělík, kterému rozhodčí napočítali 212 přeskoků. Ještě o čtyři skoky lepší byla jeho týmová kolegyně Tereza Hanousková, která byla vítězkou této disciplíny.

Krátce po náročném „švihadle“ musel tým přejít na „kliky“, které byly rovněž prováděny po dobu dvou minut a cílem bylo provést co nejvyšší počet. V dívčí odlehčené variantě jich nejvíce udělala Tina Goliášová (77), což znamenalo nejlepší výkon ze závodnic ročníku 2005. Stejný počet, ale v těžší variantě, udělal Jakub Stavělík a celkově byl v klikování třetí.

Pátá disciplína byla volitelná a na výběr bylo mezi driblinkem s basketbalovým míčem nebo plaváním, obojí se počítalo na uraženou vzdálenost za dobu dvou minut. Z bučovického týmu si plavání zvolila Apolena Žáková a Tina Goliášová. Z celkově sedmi plavců bez ohledu na ročník narození dosáhla nejlepšího výkonu Tina Goliášová se 157 metry!!! Driblink patřil opět spíše mezi slabší disciplíny a i tady družstvo do celkového pořadí ztratilo.

Mezi jednotlivci ročníku narození 2004 obsadil Hugo Grebec páté místo, Tomáš Holíček devatenácté a Matyáš Žert dvacáté druhé. Jakub Stavělík byl v katerogii 2005 na čtvrtém místě! U dívek ročníku narození 2004 byla Apolena Žáková na šestnáctém místě. Bronzovou medaili v kategorii dívek ročníku 2005 si díky dvěma výrazně nadprůměrným disciplínám (kliky, plavání) vybojovala Tina Goliášová. Výborné páté místo obsadila Tereza Hanousková, na jedenáctém místě pak byla Eliška Bárková.

Družstvo GOA Bučovice získalo při své premiéře šestou příčku, ale podařilo se mu porazit tým ZŠ 711 i ZŠ 710 a je tím pádem nejlepším v olympijském víceboji na území Bučovic!