Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Bitva na Moravském poli v Praze

Vydáno dne 10. 04. 2017 (1346 přečtení)

V celém Jihomoravském kraji se letos nenašla škola, která by na sebe vzala úlohu pořadatele regionálního kola Poháru AŠSK ve sportovní gymnastice. Postup do republikového finále byl díky tomu otevřený všem týmům, ochotným vydat se v sobotu 8. 4. 2017 do Prahy. Mezi ně patřily i reprezentace GOA Bučovice a ISŠ Slavkov.

Snad souběh se sokolskými oblastními přebory nebo tendence poklesu zájmu o krásný, ale náročný sport, způsobila poměrně nízkou účast. Ale přestože se díky tomu závod konal v komorním prostředí SK Hradčany, nervozita závodníků byla stejně velká jako při prestižních závodech se světovou účastí.

Závod středoškoláků sestával ze čtyř nářadí (prostná, kruhy, přeskok, hrazda) a postupně se měnil z republikového finále v bitvu na Moravském poli. O první příčku totiž bojovaly týmy ze Slavkova a Bučovic. Rozhodujícím faktorem byl v konečném součtu slavkovský Tomáš Přichystal, který zvítězil mezi jednotlivci jednoznačným způsobem o 1,5 bodu. Strhl svým výkonem celý tým a zlato si tak z Prahy odvezla výprava ISŠ Slavkov pod vedením Mgr. Rudolfa Vaňury, která kromě Přichystala startovala ve složení Pavel Machálek, Jan Daniel, Jakub Andrysík. Tahounem bučovického družstva byl Ondřej Krejčí, který v závodě jednotlivců obsadil třetí místo za Alexem Nalepou z Frýdku-Místku. Stříbro v soutěži družstvech putovalo do Bučovic také díky celkově pátému Matouši Čiháčkovi, devátému Marku Houšťovi a dvanáctému Tomáši Blechovi. Za svěřenci Josefa Křížky a Jana Stavělíka se na bronzové příčce umístila VOŠ a SPŠ Varnsdorf.

Děvčata si musela na svoji soutěž počkat a mohla tak věnovat pár chvil poznávání Prahy a procházce na nedaleký Petřín. Po krátké turistice už následoval gymnastický trojboj – prostná, přeskok, hrazda. Kvarteto Tereza Hanousková, Tereza Tichá, Lucie Pospíšilová a Veronika Matulová se do závodu pustilo s vervou. Po prostných byla pozice děvčat poměrně slibná a patřilo jim průběžné páté místo s nepatrnou ztrátou na přední příčky. Poskočit se jim podařilo doslovně i obrazně na přeskoku, kde se posunuly na medailovou pozici. Pohroma přišla na posledním nářadí – hrazdě. Hned dvě bučovické závodnice totiž spadly, což přineslo ztrátu, kterou už nešlo smazat. Pohár za první místo si odvezly gymnastky ze ZŠ Karla Hynka Máchy Doksy, stříbro získala ZŠ Emila Zátopka Kopřivnice a bronz pak ZŠ Stříbrnická Ústí nad Labem. GOA Bučovice obsadilo páté místo. V závodě jednotlivců byla nejlepší z bučovických závodnic Lucie Pospíšilová na dvanáctém místě, dále se pak umístila Veronika Matulová (19.), Tereza Hanousková (26.) a Tereza Tichá (29.).

V celkovém součtu si tedy jediní zástupci Jihomoravského kraje – GOA Bučovice a ISŠ Slavkov - odvezli dvě medaile z individuálních soutěží a dva poháry v kategorii družstev. Poděkování patří samozřejmě nejen závodníkům, kteří reprezentaci školy věnovali kromě samotného sobotního závodu i řadu tréninků nad rámec výuky, ale i ředitelům škol, kteří akci podpořili a gymnastickému oddílu Sokola Bučovice, kterým všichni závodníci v minulosti prošli. Snad všem jsou dostatečnou odměnou dosažené úspěchy a zviditelnění školy.