Gymnázium Bučovice

Přeskočit na obsah

Atletická olympiáda GOA de Janeiro 2016

Vydáno dne 16. 09. 2016 (1598 přečtení)

Horké podzimní léto znamenalo pro závodníky záruku dobrého počasí, ale i riziko, že je ostré slunce unaví ještě před vlastní soutěží. Oba dny (13.-14.9.) se tedy kromě soubojů v atletických disciplínách nesly také ve znamení obav ze zdravotních komplikací. A tropické podnebí srovnatelné s podmínkami na letní olympiádě v Riu možná spíš ještě podtrhlo hodnotu dosažených výkonů.

Zaběhnutý dvoudenní formát soutěže zahájili žáci nižších ročníků od primy až po kvintu a první ročníky. V žákovské kategorii prima, sekunda, tercie se potvrdilo, že je věkový rozdíl rozhodujícím faktorem. U chlapců tak závodníci z tercie zvítězili ve všech disciplínách...kromě skoku vysokého, kde je doslova přeskočil primán Marek Hrubý (140 cm). V běhu na 60 metrů zvítězil Milan Prokop (8,3 s), trať 400 m jednoznačně ovládnul Václav Chmelař (59,2 s), ve skoku dalekém bral zlato Robert Gonda (440 cm) a v hodu míčem se na první příčce umístil Jan Lipenský (10,47 m). Štafetový běh potvrdil dominanci terciánů, kteří porazili primu (2. místo) i sekundu (3. místo). Soutěž dívek byla o něco vyrovnanější a překvapivě se nakonec lépe umístily dívky ze sekundy, které v pomyslném souboji o zlato vyhrály v poměru 4:2 nad tercií. Možná největší překvapení znamenalo vítězství Terezy Janů v běhu na 60 m (9,0 s), která porazila favorizovanou Terezu Plavinovou. I středně dlouhá trať 400 m se stala kořistí sekundy - zásluhou Apoleny Žákové (1:20,1 min). Ve skoku dalekém se ke zlatu dostala Tereza Plavinová (386 cm). Čest tercie zachraňovala v hodu míčem Kristýna Mrázková (7,36 m). Ale ani to nestačilo a skok vysoký opět "ovládla" sekunda díky výkonu 120 cm Veroniky Andrýskové. Běžecky zdatná sekunda v těsném souboji (s rozdílem pouhých dvou desetin sekundy) získala i v poslední disciplíně dne (štafetě 4x2 kola) prvenství. Souběžně probíhal i závod dorostu (IV., V., 1.AG, 1.AO), který byl mnohem vyrovnanější a každá třída měla při závěrečném vyhlášení alespoň jednoho zástupce na příčce nejvyšší. Už úvodní běžecká disciplína ukázala, že se "prváci" mohou rovnat i starším. Čas vítěze běhu na 60 m Jakuba Horňáka z 1.AG (7,2 s) by následujího dne znamenal dělené první místo s vítězem kategorie juniorů a druhý David Rybnikář by obsadil třetí příčku! Běh na 400 metrů zaběhl nejrychleji Jakub Bárek (1:01,6 min). Výborně se prezentoval v běhu na 1000 metrů František Červinka z 1.AG, který by časem 3:02,7 porazil o asi 13 sekund nejlepšího běžce juniorské kategorie. Ve skoku dalekém získal výhru pro kvartu Matyáš Hýbl (456 cm). Skok do výšky nejlépe vyšel Josefu Gondovi (155 cm), což byl stejný výkon jako vítězný pokus nejlepšího juniora! Ve vrhačském sektoru doletěla nejdále koule z ruky Antonína Koudelky (8,38 m). Štafetu na 4 x 2 kola opět až ve finiši (o 0,2 sekundy) obhájila 1.AG před kvartou, kvintou a 1.AO. U dorostenek byla nejúspěšnější závodnicí Adéla Kocmanová z kvinty, která ve zlato proměnila oba své starty. A to jak na 60 m (8,8 s), tak i ve skoku vysokém (135 cm). Ze stejné třídy pochází i vítězka "čtyřstovky" Terezie Voňková (1:18,6 min). První místo ve skoku dalekém pro 1.AO vybojovala Gabriela Hrubá (416 cm). Druhé zlato kvartě přinesl závod ve vrhu koulí, kde zvítězila Romana Netopilová (7,72 m). Zlatým hřebem celého dne byla štafeta dorostenek, kde obětavý skok do cíle Marušky Holíčkové přinesl výhru kvartě, která těsně porazila kvintu. Ve druhém soutěžním dni se mělo rozhodnout o zisku tří pohárů. První z nich věnovali spolužáci Josefa Trakače pro vítěze v běhu na 60 m chlapců. Do finále této prestižní disciplíny postoupili tři nejrychlejší borci z rozběhů a za 7,2 sekundy po startu už bylo známo jméno vítěze - Jan Kyselka z 3.A. Obhájce titulu Ondřej Levíček byl druhý (7,6) a třetí doběhl Matěj Kremr (7,9 s). Náročnou trať 400 metrů s čtyřvteřinovým náskokem vyhrál Ondřej Vintr z oktávy za 59,7 sekundy. Zásluhou Jakuba Duraji putovalo do oktávy i zlato z běhu na 1000 metrů (3:15,0 min). V napínavém souboji skokanů do dálky se několikrát měnilo průběžné pořadí a vítězem se nakonec stal Ondřej Maruška (588 cm). Zlatý hattrick oktávy dokončil ve skoku vysokém Jakub Duraja (155 cm). Vrh koulí znamenal, že 4.AG bude mít úspěšnost 100%, protože z pouhé dvojice mužských zástupců třídy Ondřej Maruška - David Rychlík zvítězil právě druhý z jmenovaných výkonem 11,34 m. Štafety jako jediná "kolektivní" disciplína ukázala, že nejlepší tým má v mužské kategorii sexta, která zvítězila před 3.AG a VIII. U dívek nezačala ostře sledovaná disciplína zrovna nejšťastnějším způsobem. Ve finále na 60 m se po startu začali po trati procházet neopatrní diváci a závod se musel přerušit. Děvčata byla tak rozběhlá, že ani nevnímala signály časoměřičů. Na krátkou chvíli se z pocitu vítězství radovala Tamara Pevná. Druhý pokus lépe vyšel Katce Kiliánové, která zvítězila časem 8,8 s. Přestože v běhu na 400 metrů se závodilo v rozbězích, rozdíl mezi vítězkou Evou Kubečkovou (2.AG) a druhou Barborou Zourkovou (VII.) byl naprosto minimální (1:19,0 min a 1:19,4 min). Závod v běhu na 800 metrů taktickým výkonem ovládla Karolína Kolaříková ze sexty(3:06,9 min). Skok daleký byl zlatý pro Michaelu Skřivánkovou ze 3.AO (419 cm). Ve skoku vysokém dosáhla vítězka Aneta Kupková ze sexty výkonu 135 cm. Vrh koulí nepoznal už čtyři roky žádnou jinou vítězku než Klaudii Grycovou (8,79 m). Štafetu juniorek nejrychleji zvládla 4.AG (3:06,1 min) před VII. a 3.AG. Dva poháry věnované TJ Sokol Bučovice jako vzpomínka na Dušana Gregora jsou určené pro dva nejhodnotnější výkony (dívka - chlapec). Jejich držitelé budou odtajněni až při samotném předání na shromáždění celé školy...

[Akt. známka: 1,71 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Stavělík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek