Školní časopis - vánoční číslo

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Školní časopis, Vydáno dne: 22. 12. 2006

       Vánoční číslo časopisu       Ťuk, ťuk! Slyšíte? Vánoce už klepou na dveře. Ano, je tomu tak. Rok se sešel s rokem a po dvanácti měsících tu máme znovu svátky vánoční. Uteklo to jako voda, nemyslíte? Letos je prosinec zvláštní. Bude to asi tím, že nám chybí to, co navozuje pravou vánoční atmosféru, nebo také to, co nás každé ráno otravuje, protože je to třeba uklidit z chodníků před domem a co má na vině desítky havárek, výpadků proudu a záplav. Samozřejmě tím myslím jedněmi nenáviděný, druhými však milovaný, čistý a „nevinný“ sníh. Řidičům způsobuje potíže, dětem činí radost. Silničáři si neví rady s nově napadlou nadílkou a děti staví jednoho sněhuláka za druhým, koulují se, sáňkují, větší se chystají na hory, aby oprášili své lyže či snowboardy, umělci si připravují nástroje na svá umělecká díla z ledu, „vlekaři“ si kupují větší pokladny a ono nic,…sníh pořád nikde! Jestli za to může globální oteplování nebo nadměrné aktivity tučňáků na severním pólu, teď nebudeme řešit, protože to k Vánocům rozhodně nepatří. Ptáte-li se, co k nim patří, já odpovídám klid, pohoda…a teď vážně- stres, napětí, úklid, shon a příšerný nával starostí, nejste-li šťastlivcem, kterému je 5 let a věří v Ježíška. Zvážím-li jestli všechen ten předvánoční zmatek stojí za jeden pohodový a klidný den, odpovím si ano, protože mi nic jiného nezbývá =). Takové jsou podle mne moderní Vánoce, svátky klidu, lásky, kouzel a cukroví (málem bych zapomněl!!).

Dobu před padesáti, šedesáti lety jsem sice nezažil, z vyprávění však vím, že pokud jste chtěli v prosinci vyjet autem na delší cestu, museli jste jet minimáně ve dvou. Jeden pomalinku jel a druhý před ním lopatou odhazoval sníh, kterého bylo všude, doslova a dopísmene, nad hlavu. Příjezdem „Martina na bílém koni“ napadl sníh, který se držel až do března. Takové to prý bývalo. Současnost však vypadá jinak. V Praze napadnou tři centimetry sněhu a už je na světě sněhová kalamita.
Nezbude nám tedy nic jiného než doufat, že alespoň v lednu budeme moci odklízet zašlapaný sníh před domem a strachovat se v autě při jízdě příšernou chumelenicí nebo si nechat zasněžit auto tak, že ani nevíme, kde ho hledat. Můžete se ale také těšit na sníh i z té lepší stránky, ale to už nechám na vás. Každopádně se ale nebojte, ono zasněží!


Veselé Vánoce, šťastný nový rok, bohatého ježíška a mnoho úspěchů v roce 2007  vám všem přeje za celou redakci

Lukáš Jahoda