Ohlédnutí za biologickou olympiádou 2019

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 27. 06. 2019

Každý rok si naši žáci poměřují znalosti v biologických oborech s žáky dalších škol našeho okresu. Téměř pravidelně postupují nejlepší z nich do krajských kol biologické olympiády. Pro nezasvěcené patří biologická olympiáda svou rozsáhlou přípravou a velkým množstvím praktických úkolů k nejnáročnějším, ale také nejpestřejším soutěžím. Žáci se nejdříve seznámí se studijními materiály, pak je čeká sada praktických úkolů, poznávání přírodnin a na závěr test získaných znalostí.

V krajském kole kategorie A, konaném 29. 3. 2019 na Mendelově univerzitě v Brně nás reprezentoval Vojtěch Chudý (3.A). Mezi třiceti čtyřmi soutěžícími nakonec obsadil 23. příčku.
Rovněž v krajském kole kategorie B jsme měli jen jedinou zástupkyni, Marii Holíčkovou (VI.). Krajské kolo se tentokrát konalo na Přírodovědecké fakultě MU. Z třiceti čtyř soutěžících obsadila Maruška 24. místo.
Nejmladší soutěžící, tedy v kategorii D, nás reprezentovali v okresním kole konaném 10. 4. 2019 ve Vyškově. Před postupem do okresního kola musí žáci kategorie C a D vypracovat vstupní úkoly. Všem našim žákům se úkoly povedly a nic nebránilo jejich postupu do okresního kola. Zde nás reprezentovali: Zuzana Kudličková (I.), která obsadila 15. místo. Vojtěch Urbanec (I.), který získal 16. místo. Veronika Jandlová (I.), která dosáhla 20. místa a Kristýna Plachá, která obsadila 21. pozici. Žádnému našemu žákovi se bohužel nepovedlo postoupit do krajského kola.
Lépe se dařilo našim žákům v kategorii C, kde nás v okresním kole konaném 16. 4. 2019 ve Vyškově reprezentovaly: Adéla Pešková (IV.), Adriana Ludwigová (III.), Tereza Hanousková (III.), Tina Goliášová (III.). Nejlépe se ze čtveřice dívek dařilo Adéle Peškové, která obsadila postupové 3. místo. Dělené 10.-11. místo obsadila Adriana Ludwigová, 15. místo vybojovala Tereza Hanousková a 17. místo získala Tina Goliášová.
16. 5. 2019 nás tedy Adéla Pešková reprezentovala v krajském kole konaném v SVČ Lužánky. I zde čekaly na Adélu praktické úkoly, poznávání přírodnin a test znalostí. Mezi třiceti soutěžícími se Adéla určitě neztratila a dosáhla krásného 19. místa.
Děkuji kolegům za pomoc s přípravou biologické olympiády, našim žákům přeji neutuchající zájem o biologii a mnoho úspěchů v dalších ročnících biologické olympiády.

Mgr. Jan Zelinka