Ze soudní síně

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Projekt, Vydáno dne: 28. 05. 2019

Ze soudní síně: Kdo vinu popírá, viníkem většinou bývá...
Presumpce neviny je jednou z hlavních zásad našeho právního systému. Platí jak pro ty, kdo před soudem stanou poprvé, tak pro nenapravitelné recidivisty.
Nejen s touto zásadou se třída septima setkala u trestního řízení opakovaných krádeží a loupeží na Městském soudu v Brně. Jednání rozhodoval samosoudce Mgr. Karel Knaifl, který formální líčení zpestřil vtipnými poznámkami. Obžalovaným byl mnohonásobný recidivista Ladislav P., proti němuž byla vznesena obžaloba sestávající se ze tří bodů.
Třída 3.A navštívila Krajský soud v Brně v případu sexuálního zneužívání nezletilé a nucení k prostituci. Senát se skládal z předsedy soudu Mgr. Plška a dvou přísedících. Respekt budící ozbrojení členové vazební policie , doprovázející obžalovaného a všichni zúčastnění se však předpokládaného rozsudku nedočkali. Advokát požadoval výpovědˇ svědkyně, která se k soudu nedostavila. Z tohoto důvodu byl případ odročen .


Po každém přelíčení nám soudci případ popsali a podrobně objasnili další skutečnosti , ochotně odpovídali na otázky a zasvětili studenty do své práce.
Podívat se na práci soudce a průběh soudního přelíčení, „za oponu“ jejich náročného povolání a vůbec do soudní síně bylo pro všechny studenty přínosné , zajímavé a také se stalo po návštěvě tří soudců ve škole velmi vhodným zpestřením výuky společenských věd.

PaedDr. Zdenka Lokajová