Dřina, pot....a třetí místo v Olympijském víceboji

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Bučovice, jak je neznáte, Vydáno dne: 28. 03. 2019

Celkově kolem 150 účastníků z celého okresu se sjelo do Bučovic v úterý 26. 3. na okresní kolo stále populárnější soutěže. Začátky projektu jsou spojeny s desetibojařem Robertem Změlíkem. V současné době je hlavní tváří pro oblast Moravy bývalá reprezentantka ve skoku vysokém a trojskoku Šárka Kašpárková s reprezentačním trenérem Michalem Pogánym. Již z výčtu jmen je patrné, že soutěž souvisí nejen s obecnou zdatností, ale především s královnou sportů – atletikou.

Polovina závodníků byla přihlášená v rámci osmi družstev, které tvořili vždy čtyři chlapci a čtyři děvčata. Druhá část soutěžila jako jednotlivci. Vzhledem k jednodennímu formátu se ze všech deseti disciplín závodilo jen v pěti vybraných – trojskoku z místa, hodu mecidinbalem, klicích, skákání přes švihadlo a driblingu s basketbalovým míčem (alternativně v plavání).

Družstvo GOA Bučovice nevstupovalo do soutěže s přehnanými ambicemi. Vloni náš tým v obdobném složení zaznamenal jen individuální úspěchy Tiny Goliášové (celkově 3.) a Jakuba Stavělíka (4. místo), družstvo bylo až šesté.

Tým ve složení Tereza Hanousková, Tina Goliášová, Erika Žáková, Vanessa Šinalová, Adam Doupovec, Jakub Stavělík, Tomáš Navrátil, Vojtěch Vráblík se po prezentaci, rozlosování a rozcvičení vydal „na okruh“.

V první disciplíně - trojskoku z místa - byl z bučovických závodníků nejúspěšnější Vojtěch Vráblík (7,05 m), Jakub Stavělík (6,95) a u dívek Tereza Hanousková (6,50 m) s Erikou Žákovou (6,25 m).

Slabší disciplínou byl ve srovnání s ostatními týmy hod medicinbalem, takže čest a bodový zisk zachránili svými výkony Vojtěch Vráblík (12,30 m), Tereza Hanousková (9,60 m) a Vanessa Šinalová (8,20 m).

Po dvou nejlehčích disciplínách z pětiboje přišly na řadu pot a dřina, které představoval skok přes švihadlo a kliky. Obě disciplíny se provádí po dobu dvou minut a i za takto poměrně krátkou chvíli si závodníci skutečně hrábnou až na dno svých sil. Nejvíce přeskoků si připsal Jakub Stavělík (260) a hranici dvouset přeskoků se přiblížil i Tomáš Navrátil (199) a Adam Doupovec (192). Mezi dívkami dosáhla absolutně nejlepších výkonu ze všech Tereza Hanousková (253), solidní výkon se 182 skoky předvedla i Vanessa Šinalová. Obtížnost dosaženého výkonu podstatně zvyšuje fakt, že se střídají čtyři různé styly skákání – vzad, vpřed, „vajíčko“ a střídavě levá – pravá, které nemají všichni závodníci zvládnuté.

Kliky v provedení pro chlapce nejlépe zvládl Jakub Stavělík (90 kliků) a v dívčím provedení s oporou o kolena pak Tina Goliášová (93), což přineslo družstvu nadprůměrný bodový zisk.

Poslední disciplínou byl dribling s basketbalovým míčem, bylo si ale možné alternativně zvolit i plavání. V běhu na dvě minuty se na třista metrů dostal Vojtěch Vráblík (320 m), Adam Doupovec (310 m), Tomáš Navrátil (300 m) a Tereza Hanousková (300 m). V bodovém přepočtu obrovské plus znamenal plavecký výkon Tiny Goliášové, která za dvě minuty uplavala 150 metrů a také Eriky Žákové, která zvládla uplavat 120 metrů.

Když při vyhlašování výsledků nebyl jako poslední tým vyvolán název GOA Bučovice, na tvářích všech členů týmu byla patrná radost. A když zbyly už jen poslední tři týmy, bylo jasné, že bez medaile tentokrát neodejdou. Třetí místo za druhou ZŠ Slavkov Komenského a vítěznou ZŠ Vyškov Tyršova bylo totiž skutečně nečekané. Do krajského finále postupují automaticky vždy první dva týmy, z třetího místa by ještě mohlo družstvo postoupit na základě získaných bodů. Jistotu postupu má jen individuální kvalifikace Terezy Hanouskové coby třetí v absolutním pořadí dívek.

V rámci jednotlivců startovala Apolena Žáková, která obsadila solidní sedmé místo.

FOTOGALERIE