Zpráva o exkurzi Špilberk, Hvězdárna a planetárium Brno

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 24. 11. 2018

K oslavě osudového roku 1918 a 100 let republiky připravilo Muzeum města Brna na hradě Špilberku velkou výstavu plnou příběhů, historických předmětů a autentických fotografií. To jsme si nemohli nechat ujít. Výstava Rok 1918 ̶ co nám válka vzala a dala, přiblížila našim žákům primy a sekundy závěr války a okolnosti vzniku Československa i události v Brně při jeho vyhlašování. Žáci měli možnost vyzkoušet si zbraně používané během války. Někteří našli zalíbení v dobových uniformách a šatech.
Navštívili jsme rovněž Hvězdárnu a planetárium Brno, kde nás čekal hodinový program s názvem Tajemství gravitace: po stopách Alberta Einsteina. Naši žáci získali odpovědi na otázky: Proč kolem nás všechno padá směrem k zemi? A proč na nás v takovém případě nespadne Mezinárodní kosmická stanice?
Ověřili jsme si, že gravitace je ze všech sil ve vesmíru tou nejzáhadnější. Působí na vše, pořád a všude. Díky gravitaci padá jablko ze stromu na zem a existuje celá naše Sluneční soustava. Gravitace drží planety na jejich oběžných drahách okolo Slunce. Je to kosmická síla, která spojuje úplně vše.

Vyučující zeměpisu Jan Zelinka.