Turistická vycházka Chřiby 1. A, Kvinta

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 17. 10. 2018

V pátek 21. 9. v ranních hodinách jsme vyrazili autobusem z Bučovic do obce Střílky. Hned první zastávku jsme si udělali právě v této obci a pan profesor Jan Růžička začal s podrobným výkladem o barokním hřbitově ve Střílkách, alespoň do té doby, než ho přerušila paní průvodkyně z Informačního centra. Paní průvodkyně sice o hřbitově věděla spoustu zajímavých informací a dokonce nás pozvala i na prohlídku, bohužel jsme ale tuto nabídku odmítli, protože tohle nebyla jediná zastávka, která nás na téhle procházce čekala. Zbytek cesty jsme šli převážně lesem a někdy to bylo opravdu zajímavé a náročné, ale pan profesor Jan Zelinka pokračoval zkušeně s úsměvem od ucha k uchu svižným tempem dál, a tak nám nezbývalo nic jiného, než ho následovat.Byli jsme ale rádi, že jsme měli po cestě možnost si chvíli sednout, doplnit energii a načerpat dostatek sil. První zastávka v lese nás čekala na zřícenině hradu Střílky. Na vrchol zříceniny vedl sice strmý kopeček, ale výhled stál opravdu za to. Dále jsme také navštívili hradisko svatého Klimenta, Kazatelnu nebo třeba hrad Cimburk. Všechno jsme měli samozřejmě doplněné ústním projevem a profesoři nás přiměli poslouchat, hlavně díky tomu, že nás po návratu z výletu čekal malý testík právě o zajímavostech, které jsme se zde dozvěděli. Nebudu Vám lhát, touhle informací nás profesoři docela zaskočili, ale naštěstí jsme se z ní zase rychle vzpamatovali.
Myslím si, že se nám procházka opravdu vydařila. Utužil se nám kolektiv mezi třídami a vyšlo nám krásné počasí. Děkujeme panu profesorovi Janu Růžičkovi za to, že jsme se zase něco málo přiučili a dozvěděli, ale i ostatním jako je paní profesorka Hana Mrázková, Ivana Gálová a pan profesor Jan Zelinka, za to, že s námi vůbec tuhle procházku absolvovali. Už se těšíme na další výlety, které nás čekají, protože výletů není nikdy dost.

Tamara Zmrzlá, 1. A

V pátek 21. září se třídy kvinta a 1. AG za doprovodu profesorů Růžičky a Zelinky spolu s profesorkami Gálovou a Mrázkovou odebraly na tradiční poznávací výšlap do Chřibů.

Cestu jsme započali ve Střílkách návštěvou místního hřbitova, který je unikátní barokní památkou. Poté jsme se vydali do lesů a svižným krokem a s veselou náladou jsme dorazili ke zřícenině stříleckého hradu, odkud byl krásný pohled do krajiny. Po několika kilometrech, vyčerpáni žízní a někteří i únavou, jsme si odpočinuli u vodního pramene. Po doplnění zásob a načerpání energie nás čekal výstup na Kazatelnu, místo, které je známé také díky pověsti o kázání moravského arcibiskupa Metoděje. My ji využili pro skupinové focení a vzápětí jsme se vydali na Klimentek, památku, jejíž historie skutečně sahá až k období Velké Moravy. Vyvrcholením výletu byl příchod k hradu Cimburk, čímž byla naše cesta po chřibských památkách u konce a my již mohli spokojeně zamířit do Koryčan, kde na nás čekal autobus, a domů.

Jan Zbožínek, kvinta