Atletický začátek školního roku

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Sport, Vydáno dne: 10. 10. 2018

První měsíc byl ve znamení atletických soutěží, zakončené přespolním během. Ale pěkně popořádku. Počasí nám přálo, tak se 20. 9. mohlo konat okresní kolo SAPu (středoškolský atletický pohár). Gymnázium a OA Bučovice reprezentovala družstva hochů i dívek. Atleti si vedli znamenitě, vždyť přivezli pět bronzových, sedm stříbrných a pět zlatých příček. Mezi zlaté se zařadil Jakub Bárek, který posunul o 15 vteřin školní rekord v běhu na 1500 m časem 4:20 min, Tereza Janů a Tereza Lusková za shodné časy na 60 m a Veronika Andrýsková za své skoky do dálky (461 cm) a výšky (147 cm). Celkově se hoši ve složení Lukáš Kubíček, Lukáš Radvan, Josef Gonda, Robert Gonda, Václav Chmelař, Marek Doležal, Vítězslav Sobol, Jakub Bárek, Matyáš Hýbl, Petr Šujan, Jakub Horňák a Jakub Tauwinkl umístili na druhé příčce a dívky Veronika Králová, Marie Holíčková, Adéla Kocmanová, Daniela Doležalová, Alice Součková, Veronika Andrýsková, Tereza Janů, Apolena Žáková, Tereza Lusková, Simona Horáčková, Tereza Proniuková si vybojovaly postup do krajského kola. Takže SAP- stříbro a postup.Krajské kolo konané tradičně v Břeclavi mělo vysokou úroveň. Navíc naše děvčata byla oslabena o mladé nejužitečnější dívky z okresního kola. Družstvo Veronika Králová, Marie Holíčková, Daniela Doležalová, Alice Součková, Tereza Lusková, Tereza Proniuková, Gabriela Hrubá, Juliana Rusiňáková, Zuzana Tihelková a Nikol Němečková předvedlo sice velice dobré výkony, avšak nám chyběl výraznější atletický výkon, který by nás posunul výše. Z celkového počtu osmi škol jsme se umístili na sedmé příčce.


Na řadu přišli i mladé atletky, které se mohli ukázat 26. 9. na přespolním běhu ve Vyškově. Soutěží ZŠ se tradičně účastní velký počet sportovců a přespolák nebyl výjimkou. Nejmladší běžkyně ve složení Erika Žáková, Adéla Macourková, Markéta Janů a Andrea Krupičková si poradily s trasou dlouhou 1100 m velice dobře a první jmenovaná si dokonce odvezla stříbrnou medaili. Družstvo se umístilo na osmé příčce z desíti zúčastněných. Starší děvčata Apolena Žáková, Tereza Janů, Lada Sedláčková, Zuzana Palkovičová, Natálie Dohnalová a Alžběta Hrozová měla trasu o 500 m delší. Děvčata se mohla spolehnout na Apolenu, která zde nenašla přemožitelku, parádně si vedla i Tereza, která si doběhla pro sedmou příčku. V součtu umístění to znamenalo pěkné páté místo.

Některá děvčata běhu neměla dost a hned druhý den se zúčastnila krajského kola v atletickém čtyřboji. Na poslední chvíli jsme museli řešit nepříjemné změny v sestavě, ale jména Veronika Andrýsková, Tereza Janů, Apolena Žáková a Natálie Dohnalová slibovala kvalitní výkony. Úvodní disciplínu na 60 m měla děvčata jako jedny z nejlepších. Bohužel si zde Andrýsková obnovila svalové zranění. Dále čekal děvčata hod kriketovým míčkem a vrh koulí. Přestože podala pěkné výkony, propadla se tabulkou o něco níže. Na řadu přišly skoky. Tereza zaostala za svými ambicemi útočit na školní rekord daleko, přesto si zde odnesla prvenství. Podobně se prezentovala Andrýsková ve skoku vysokém. Přes indispozici si rozvážně volila výšky a zdolávala je na první pokus, až se zastavila na 142 cm, což ji přivodilo druhé místo. V závěrečné osmistovce tři z našich děvčat dominovaly s časy pod tři minuty, Veronika dokonce s výkonem 2:46,79 obsadila druhou příčku setinu od první pozice. Z osmi škol se naše Gymnázium umístilo na páté příčce a Veronika stříbrná mezi jednotlivkyněmi.


Aby si i ti nejstarší mohli pěkně zaběhat, byl i pro ně přichystán závod v přespolním běhu. Veronika Králová, Marie Holíčková, Daniela Doležalová, Simona Horáčková, Karolína Kolaříková a Tereza Lusková se měly popasovat s délkou 1700 m. Všechny si udržovaly solidní tempo, ale na suverénní Vyškovačky nestačily a obsadily druhé místo. Sestava hochů Jakub Bárek, František Červinka, Josef Gonda, Antonín Koudelka, Václav Chmelař a Robert Gonda měla dráhu o délce 3300 m. Tradičně skvěle si vedl Bárek, který zaběhl čas 9:05 min, zdatně mu sekundoval Červinka také se skvělým výkonem 9:40 min a J. Gonda s časem pod deset minut. Startovní listina byla ale velmi nabitá a závod velice kvalitní. Po vyrovnaném průběhu nakonec připadlo bučovickým hochům těsné třetí místo.

Josef Křížka, vyučující Tv