Projekt "Můžeš to změnit!"

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 11. 05. 2018

Projekt Můžeš to změnit přiměl několik desítek středoškoláků v Jihomoravském kraji, aby se zamysleli nad tím, co se jim v jejich okolí nelíbí, a přišli s návrhem na zlepšení dané situace. S přípravou realizace svých plánů se obrátili na komunální politiky a pracovníky různých institucí. Vyvrcholením projektu byla soutěžní konference uskutečněná 26. dubna 2018 v sále Nové radnice v Brně, na které dvanáct neúspěšnějších týmů prezentovalo své záměry. Z Gymnázia a OA Bučovice se jí zúčastnila pětice žáků 2. A – Markéta Čermáková, Anna Jeřábková, Veronika Králová, Patrik Pinčiar a František Zubek, další tým tvořili Marek Filip a Jakub Charvát z 3. A.
Dvanáct prezentovaných návrhů se výrazně lišilo finančními náklady, rozdílná byla také jejich připravenost a reálnost. Všechny však byly představeny názorně a kultivovaným způsobem, takže posluchače z řad středoškoláků, učitelů, členů studentských organizací a politiků (od komunálních po celostátní zastupitelské orgány) nepochybně zaujaly.
Žáci z naší 2. A by rádi vytvořili ve školní zahradě vhodné místo pro trávení volného času mimo výuku. K tomu by měly přispět zejména altánek, pingpongový stůl a houpací síť. Marek Filip a Jakub Charvát navrhli revitalizaci hrací plochy Na Vodárce ve Slavkově u Brna. Na zanedbaném hřišti, které je používáno pouze výjimečně, by mělo vzniknout veřejně přístupné sportoviště pro malou kopanou, tenis, nohejbal, volejbal a workout. S přípravou tohoto záměru výrazně pomohl slavkovský radní (a absolvent našeho gymnázia) Hynek Charvat, který přijel podpořit Marka a Jakuba také na konferenci. Plán revitalizace slavkovského hřiště odbornou porotu zaujal, ohodnotila jej jako druhý nejlepší, což pro soutěžící znamenalo zisk příspěvku ve výši 10 000 korun na jeho realizaci. Vítězný byl záměr gymnazistů z Vyškova, kteří chtějí vybudovat nový přechod pro chodce ve svém městě. Třetí místo získali středoškoláci z Letovic, kteří usilují o zřízení cyklostezky u Letovic.

Jan Růžička