I když to na začátku mohlo vypadat pouze jako dobrá zkušenost, účastnit se této soutěže, nakonec nezůstalo jen u účasti, ale došlo až na vítězství. O čem je řeč? O úspěchu pěti žáků septimy našeho gymnázia v soutěži Bohatství Země. Tým Encephalon ve složení Romana Burianová, Monika Jedličková, Jan Kohoutek, Karolína Levíčková a Natálie Slezáčková se s nelehkým úkolem popral nejlépe a v konkurenci dalších sedmi týmů z různých gymnázií Jihomoravského kraje si zcela zaslouženě vychutnal sladký pocit z vítězství.
Soutěž pořádal Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty s Katedrou financí Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Tým představoval fiktivní těžařskou firmu, která měla nastudovat, formou odborného textu zpracovat a na závěr rozhodnout na základě získaných informací o geologických a ekonomických aspektech těžby štěrkopísku a dalších příměsných kovů, který z navrhovaných ekonomických scénářů bude pro tuto těžbu nejvhodnější. Svou práci a volbu nejvhodnějšího scénáře pak následně tým obhajoval před porotou složenou z odborníků z Masarykovy univerzity a před soupeři. I když nervozita výslednou obhajobu jistě lehce ovlivnila, rozsah a kvalita zpracovaného textu neměla v soutěži konkurenci. Dle slov odborníků práce svou úrovní odpovídala a v mnohém předčila i některé bakalářské práce. První tři týmy získaly možnost studia na Ústavu geologických věd a Katedře financí Masarykovy univerzity v Brně.
Ráda bych tímto všechny členy týmu Encephalon pochválila za to, že i přes nelehký úkol a mnohé problémy v průběhu zpracovávání tématu vše dotáhli do zdárného konce. Doufám také, že alespoň některé naše žáky jejich úspěch bude motivovat k účasti v podobných nelehkých soutěžích.
Mgr. Martina Štefková