KK OČJ aneb Krajské kolo olympiády češtiny

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 19. 04. 2016

     
Akce se konala 11. a 12. dubna, nejprve pro kategorii ZŠ, druhý den pro zástupce SŠ. Okres Vyškov a naše gymnázium dobře reprezentovala v I. kategorii žákyně tercie Eliška Kocourková. Umístila se na krásném 10. místě z celkového počtu 28 soutěžících a nechala za sebou leckteré kvartány!
Za 24 hodin se na stejném místě, ve Středisku volného času v brněnských Lužánkách, sešli ti starší; z okresního kola postoupili oktaván David Pokorný a sextánka Hanka Pokorná. I když na pomyslné medaile nedosáhli, odvedli dobrý výkon a potvrdili své kvality.


Všem soutěžícím děkujeme za příkladnou reprezentaci a přejeme si, aby jim čeština ( ale nejen ona) i nadále dělala radost.

Marta Urbánková, vyučující ČJ


________
Pohled Hany Pokorné, VI.
Psal se dvanáctý duben roku dvoutisícího šestnáctého, když v Brně nastalo krajské kolo olympiády v českém jazyce.
Ráno jsem spolu s paní profesorkou Urbánkovou vyrazila vlakem směrem k hlavnímu moravskému městu, kde jsme se setkaly v SVČ Lužánky s Davidem Pokorným, abychom mohly být vyslání vstříc dalším úskalím jazyka českého.
Boj to byl krutý a v rozlehlé místnosti se nebylo kam skrýt. Než jsem se stačila rozkoukat, jako lavina na mě z papíru přede mnou padaly otázky, které by ani ten nejzlomyslnější kantor snad nemohl dát do testu. Poté, co jsem hodinu nechala škvařit svůj mozek na otázkách, co lásku k rodného jazyku zrovna nepodporují, následovala po krátké přestávce slohová část.
Byť bylo téma dle mého názoru docela snesitelné, nic to neměnilo na tom, že čas pod námi podřezával větev a na dlouhé přemýšlení rozhodně nebyl čas. Pak už nás čekalo jen čekání, vyplněné čekáním a čekáním na skončení čekání.
Bohužel, jazyk český nás tentokrát udolal a mezi dvaceti osmi příčkami se ty naše nacházely až v dolní polovině, čímž pro nás boj v olympiádě pro letos skončil.
Pak už nás čekala jenom cesta domů a zotavení ze škod, které na našem zdraví napáchala záludná čeština.