A co Paříž? Jaká byla?

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 14. 04. 2015

Tentokrát trochu větrná a zamračená.
Z Bučovic jsme vyjížděli plni obav z nadcházejících dnů, protože na cestu nám nejen pršelo, ale i sněžilo. Pevně jsme věřili, že v Paříži to bude jiné.

Naše přání se částečně vyplnilo. Ve Francii bylo o několik °C více než v Česku a naštěstí nepršelo. Tedy ne v době, kdy jsme poznávali toto krásné romantické město. Déšť během návštěvy Louvru či obchodního centra v moderní čtvrti La Défense nám nevadil.

Horší to bylo ve frontě na Eiffelovku, kde jsme stáli určitě přes hodinu. Fičel studený vítr a Eiffelka měla otevřené jen dva vstupy, protože Francouzi si prý myslí, že každý turista si musí návštěvu věže zasloužit. Ale ten pohled na celou Paříž stál určitě za to.Jeden den jsme měli vyhrazený na návštěvu zámků na řece Loiře, kterých tam prý stojí 300, většina z nich je z období renesance a je to oblast s nejvyšším počtem zámků na světě. My jsme navštívili ten největší (Chambord), nejkrásnější (Chenonceau) a nejzajímavější (Amboise se zámečkem Clos-Lucé). V posledně jmenovaném žil Leonardo da Vinci a nyní je tam muzeum s maketami jeho vynálezů, které jsme si prohlédli v činnosti na různých místech v nedalekém parku. V kapli na zámku Amboise je také slavný malíř, vynálezce a renesanční člověk pochován.

Mimochodem, víte proč slavná Mona Lisa (francouzsky La Joconda) visí zrovna v Louvru? "Účastníci zájezdu" to vědí zcela určitě.

PhDr. Růžena Nedělová