Exkurze třídy sexty a 2.A

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 20. 11. 2014

        F O T O G A L E R I E
    Úterý 4. listopadu patřilo exkurzi po stopách UNESCA do Třebíče a Kralic nad Oslavou. Jeli jsme s panem profesorem Stavělíkem a paní profesorkou Handrlovou, která vše zařídila. Dálnice nás malým zdržením moc nepřekvapila. Zato s úsměvem na tváři nás přivítala paní průvodkyně v bazilice sv. Prokopa. Zaujaly nás všechny zajímavosti, šikmé stěny, harmonicky snoubené umělecké směry, krypta i bylinky na zahrádce u baziliky. Poté jsme se vydali pěšky do židovské čtvrti a navštívili synagogu a přilehlý židovský domeček. Rozdělili jsme se na dvě skupiny po třídách. Seznámili nás s židovskou kulturou, zvyky, stylem života a asi nejvíce všechny zaujala klasická domácnost před druhou světovou válkou, ve které jsme viděli , jak žili a jak malé měli postele a nízké stropy. Chuť jsme dostali i na velice lákavé cukroví, ale byly to makety. Takže jsme obrželi recept na tzv. Hamanovy uši, které si doma můžeme vyzkoušet.

Jelikož skupina pana profesora Stavělíka opustila synagogu dříve, zastavila se ještě v cukrárně, kde jsme si dali výborný moučník a kávu nebo horkou čokoládu. Třída 2. A využila místní pekárny v židovském stylu a všem moc chutnalo nejen latté, ale i mňam buchtičky. Následně jsme vyrazili směrem do Kralic nad Oslavou, kde nás už očekávali v muzeu Bible kralické. Následovalo rozdělení do dvou skupin, proslov o historii jednoty bratrské, tiskařství a vzniku Bible kralické. Obdiv sklidila vitrína, ve které byly i samotné knihy z oné doby. Následně jsme šli do kostela sv. Martina,vyslechli jsme pár informací u památníku , navštívili starou tvrz. Zejména nás zaujala veliká rakev. Zajímavé bylo, že i postarší paní průvodkyně zvládla tenhle spěch do kopce rychleji než někteří mladí účastníci exkurze.
Spoustu informací, vydařený den, rozšířené obzory a bezpečný návrat do míst bydliště jen umocnilo nádherné listopadové sluníčko.

...a těšíme se na Hamanovy uši , milé kuchařinky.

Za třídu sextu Jan Galata a Martin Svoboda

...a já děkuji Elišce Kučerové za zpestření hodiny literatury s upečenou židovskou dobrůtkou s ořechovou náplní a všem ostatním v obou třídách za výborný apetit při konzumaci a pomlaskávání nad náplní povidlovou a marmeládovou.

B.Handrlová