Olympiáda opět zahájena

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 28. 02. 2014

Sportovní fanoušci si nehledě na nadpis mohou v klidu oddychnout po dvoutýdenní porci sezení u televize. Nejedná se totiž o sportovní zápolení, ale o soutěž vědomostní, přesněji řečeno o zeměpisnou olympiádu. V již zavedeném dvoudenním formátu proběhlo okresní kolo na DDM Vyškov ve dnech 25. a 26.2., kde zástupci naší školy nemohli chybět.

Zadání rozdělené do tří částí - práce s atlasem, test geografických znalostí a praktická část - dokonale prověřilo všechny účastníky. Pro vyřešení bylo totiž potřeba ovládat i jiné obory než klasickou geografii. Máte přehled o astronomii? Pak byste si určitě poradili s otázkou, jaký má největší měsíc Sluneční soustavy průměr v porovnání s nejmenší planetou. Jde vám matematika? Pak určitě vypočítáte, jaké škody mohou napáchat živelné katastrofy v daném městě, pokud máte zadanou pravděpodobnost výskytu a výši škod při výbuchu sopky, zemětřesení nebo povodni. Rádi kreslíte? Namalujte, kde bude v říčním korytě nejsilnější proud. Sledujete aktuality ze světa? Zjistěte z novinového článku, které ostrovy byly nejvíce postiženy tropickou cyklónou. Ovládáte toto všechno dohromady? Pak jste ideální osoba s ambicemi na úspěšnou reprezentaci naší školy. Letos jimi byli v kategorii šestých tříd Štěpán Mrázek (5. místo) a Vít Frýželka (16. místo). Mezi sedmáky reprezentovali školu Ondřej Blaňka (5. místo) a Josef Gonda (12. místo). V kategorii osmých a devátých tříd získal „pro změnu“ pátou příčku Michal Vrána a v těsném závěsu za ním byl Víťa Sobol na šestém místě. Největší úspěch a postup do krajského kola přinesla až poslední kategorie středních škol, kde se Jana Žižlavská umístila na druhém místě. Další výsledky našich reprezentantů – 3. David Pokorný, 8. Dan Spáčil, 9. Monika Kudličková, 10. Petr Mlčoch, 12. Adéla Tihelková.