OK matematické olympiády

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 19. 02. 2014

Ve středu 22. ledna 2014 proběhlo okresní kolo Matematické olympiády žáků 9. ročníku ZŠ a kvart víceletých gymnázií. Naši školu reprezentovali čtyři kvartáni – Vojtěch Koudelka, Aneta Chmelařová, Barbora Mrázková a Lenka Hasalová.
Okresnímu kolu předcházelo školní kolo, ve kterém byla kromě výše uvedených studentů velmi úspěšná i Karolína Levíčková, ta se však okresního kola zúčastnit nemohla.
Olympiáda se konala ve Vyškově za účasti 24 dětí z 10 škol vyškovského okresu. Soutěžící měli za úkol během 4 hodin vyřešit čtyři celkem náročné matematické úlohy. Pro ilustraci uvádím jednu z nich.


Z9-II-2 Renata si sestrojila lichoběžník PRST se základnami PR a ST, ve kterém současně platí:
* lichoběžník PRST není pravoúhlý
* trojúhelník TRP je rovnostranný
* trojúhelník TRS je pravoúhlý
*jeden z trojúhelníků TRS, TRP má obsah 10 cm²
Určete obsah druhého z těchto dvou trojúhelníků. Najděte všechny možnosti.

Mezi zúčastněnými bylo 37,5% úspěšných řešitelů. Vítězem se stal Filip Svoboda ze ZŠ Šaratice. Z našich byli nejúspěšnější Vojtěch Koudelka a Barbora Mrázková. Oba obsadili třetí místo a zajistili si tak účast v krajském kole Matematické olympiády, které proběhne 19. března 2014 na Gymnáziu Vídeňská v Brně. Aneta se umístila na 9. místě a Lenka na 13. místě.
Všem čtyřem děkuji za vzornou reprezentaci školy. Báře a Vojtovi přeji hodně štěstí a ještě více dobrých nápadů při řešení úloh krajského kola MO. Budeme jim držet palce!

Ivana Gálová, vyučující matematiky