Sedm statečných

Autor: Jan Stavělík <(at)>, Téma: Míčové sporty, Vydáno dne: 17. 04. 2013

Hektické týdny zažívají sportovci naší školy během dubna, kdy se pořádá jedna soutěž za druhou. Svůj podíl na tom má i volejbalový turnaj základních škol, který se pro chlapce konal ve středu 17.4. ve Vyškově. Hostitelská ZŠ Letní pole mohla ve dvou tělocvičnách přivítat celkem osm družstev, které se utkaly o jedno postupové místo do krajského kola.

Nasazené týmy a loňští finalisté - ZŠ Ivanovice a ZŠ Letní pole Vyškov - patřily k favoritům turnaje a družstvo gymnázia bylo nalosováno do skupiny s Vyškovem, Podomím a bučovickou ZŠ 711. Papírově nejsilnější soupeř hned v prvním zápase vůbec nebyl ideálním soupeřem pro rozehrání. Překvapivě to podle vývoje prvního setu byly ale právě domácí, kteří působili nerozehraným dojmem. Bučovice méně chybovaly a vyhecovaly se ke hře s minimem chyb, takže šly do vedení. V polovině setu se soupeř dokázal dotáhnout, ale pak opět přišla série chyb, které pomohly gymnazistům k výhře 20:17. Druhý set už byl pro Bučovice jednodušší a závěrečným hřebíčkem do vyškovské rakve bylo eso ze skákaného servisu Jakuba Duraji na 20:14. Rázem se tak horkým kandidátem na titul okresního přeborníka staly Bučovice. Zápas proti Podomí měl hladký průběh a větší komplikace si způsobily především samotní hráči gymnázia díky své slabší koncentraci a nevynuceným chybám. Po setech 20:13, 20:3 a vzhledem k výsledkům soupeřů bylo jasné, že se bude hrát v nejhorším případě o třetí místo. "Vítězný syndrom" však postihl celý tým v posledním utkání skupiny proti ZŠ 711. Hned od začátku tahalo gymnázium za kratší konec a zaostávalo o tři až čtyři body. Do značné míry k tomu přispěla i slabá úspěšnost při servisu nebo zbytečné chyby jako například přešlap při podání. Méně chybující soupeř tak po zásluze první set získal poměrem 16:20. Podle stejného vzorce se odehrával i druhý set a 711 si stále držela zhruba dvoubodový náskok. Rozhodla ale koncovka, kdy se Bučovice nejprve dotáhly na 18:18 a pak v dramatickém závěru šly poprvé během tohoto utkání do vedení. Nakonec se podařilo napodruhé proměnit setbol a získaný set byl přesně to, co stačilo k postupu do finále. Tiebreak hraný do 15 míčů měl rovněž velmi vyrovnaný průběh, ale tentokrát byl v koncovce úspěšnější soupeř - 16:14. Nejlepší poměr setů i přes porážku v posledním utkání posunul do finále GOA Bučovice proti vítězi druhé čtyřčlenné skupiny - ZŠ Otnice. Ani tentokrát se Bučovicím vstup do utkání nepovedl a stav 4:0 rozhodně nebyl nejlepším odrazovým můstkem. Jenže pak přišla série úspěšných bučovických podání. Otnice už nedokázaly zareagovat a svými chybami umožnily Bučovicím dokonat obrat na 20:12. Následující set se začal odvíjet ve stejném duchu a zdálo se, že gymnázium snadno jako první dosáhne dvaceti bodů. Jenže soupeř dokázal vymazat bučovický náskok a snížit na 11:10. Naštěstí to byla hranice, kterou Otnice již nepřekročily a výsledek 20:10 přinesl GOA Bučovice první příčku v okresním kole mezi základními školami. Celý turnaj odehrála díky absenci některých nominovaných hráčů pouze sedmička bučovických reprezentantů - Alexandr Müller, Dan Šumbera, Ondřej Levíček, Jakub Jelínek, Jiří Dřímal a David Stejskal a kapitán týmu Jakub Duraja.