Exkurze Dlouhé Stráně, Velké Losiny

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 20. 06. 2012

      Na exkurzi do vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně a Muzea papíru ve Velkých Losinách jsme se pod vedením paní profesorky Gálové a pana profesora Zelinky vydali v pátek 18.5.2012. Protože jsme měli před sebou dlouhou cestu, vyjížděli jsme už v 7 hodin ráno. Během dvouapůlhodinové cesty jsme probrali všechny možné třídní záležitosti, snědli svačiny a někteří z nás se dokonce těšili, že se dozví něco nového o ruční výrobě papíru a o provozu naší největší vodní přečerpávací elektrárny.
První zastávka byla ve Velkých Losinách, kde nás paní průvodkyně seznámila s historií ruční výroby papíru, odkud papír vlastně pochází, jak se zpracovával v minulosti a jaká je dnešní technologie výroby. Viděli jsme zaměstnance papírny, jak papír vyrábí. Ruční papírna ve Velkých Losinách je nejstarší pracující podnik svého druhu ve střední Evropě, je v provozu již čtyři staletí. V roce 2001 byl soubor objektů papírenské manufaktury prohlášen Národní kulturní památkou.

Po zakoupení suvenýrů v podobě map tištěných na ručním papíře, přáníček, dopisních papírů a obálek jsme pokračovali v cestě na sever, abychom mohli na vlastní oči vidět obrovské vodní dílo – přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, která leží v Jeseníkách u obce Loučná nad Desnou.
Úvodní část exkurze proběhla v Informačním centru, kde jsme se dověděli že je elektrárna v provozu od roku 1996, její dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná a horní nádrž je vybudována na hoře Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m. Byli jsme obeznámeni s principem činnosti elektrárny. Dlouhým tunelem pod skálou jsme se pak dostali do obrovské strojovny, kde právě prováděli opravu reverzní Francisovy turbíny – jednotlivé díly zvedali mohutným jeřábem – a my měli možnost uvědomit si, jak moc jsme malincí. A ještě menší jsme si připadali, když jsme se ocitli na vrcholku hory Dlouhé Stráně, kde se nachází horní nádrž. Než jsme ji obešli, trvalo nám to dobrou půlhodinku. Sice pořádně foukalo, ale výhled do okolí byl nádherný.
Ve tři hodiny odpoledne jsme už seděli v autobusu a vyjížděli jsme směrem k domovu. Exkurze se většině z nás líbila a nové poznatky se nám určitě budou někdy hodit.

Nikola Vizinová, tercie