Oktáva na úřadu práce

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 27. 01. 2012

         Nechci tím naznačit,že by celá oktáva byla od středy zbavena povinnosti navštěvovat náš ústav a počala brát podporu v nezaměstnanosti. Každoročně se totiž maturanti v rámci přípravy do hodin základů společenských věd /a koneckonců člověk nikdy neví – i do života/ účastní exkurze na Úřad práce do Vyškova.
Je pravda, že teorie fungování této instituce je příliš nezaujala, informace o procesních krocích při nahlašování se na úřad v případě nezaměstnanosti se jim zdají naprostou zbytečností /všichni budou přece studovat na vysoké škole a pak seženou lukrativní zaměstnání/, ale přece jen se našlo něco, co jejich pozornost plně zaujalo: pracovník ÚP jim rozdal životopisy fiktivních uchazečů o zaměstnání a oni měli ve skupinkách rozhodnout, koho by na danou pracovní pozici přijali. Po skončení práce jim pustil video z pracovního pohovoru s těmito uchazeči. Najednou studenti zjistili, jak je osobní pohovor důležitý a že sebelepší životopis o kvalitách člověka zase tolik nevypovídá.


A co se týká toho, že všichni jdete na vysokou školu, tudíž je úřad práce pro vás instituce nepotřebná? Omyl. Nedostaneš se na VŠ? Po 1. semestru zjistíš, že školu nezvládneš nebo nesplňuje tvoje představy? Úřad práce ti sice nedá podporu v nezaměstnanosti /nemáš odpracovaných 12 potřebných měsíců/, ale zaplatí za tebe zdravotní a sociální pojištění v době, kdy se budeš připravovat na přijímací zkoušky na jinou školu nebo budeš hledat práci. Takže nemyslete si, že ÚP je jen pro lidi, kteří ztratili zaměstnání nebo se jim nechce dělat. Je tu i pro vás.

PhDr.Ema Kostrbová, ještě čtyři měsíce /doufám/ třídní oktávy