Carské slavnosti Bohdalice - ocenění

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Soutěže, Vydáno dne: 08. 11. 2011

  Slavnosti, zvané Carské, jsou rekonstrukcí doložené historické události, která se stala v Bohdalicích před více jak 200 lety. Tehdy, v době Napoleonských válek, přenocoval ruský car Alexander I. na zámku v Bohdalicích. Stalo se to 29. listopadu 1805, několik dnů před slavnou bitvou Tří císařů (též u Slavkova - Austerlitz). Car se tehdy přesouval z Vyškova, i se spojeneckou armádou. Dalším, neméně významným hostem vesnice Bohdalice byl císař František II. (později jako rakouský císař František I.) Tehdy zámek a panství Bohdalice (Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Kučerov) patřili rodu Mannerů.

V rámci programu Carských slavností byla vyhlášena literární a výtvarná soutěž muzea v Bohdalicích. Mezi vybrané práce patří i díla našich žáků Lucie Ulrichové (V.), Nely Cenkové (1. A) a Jana Pokorného (IV.).V letošním programu slavností samozřejmě nechyběla přehlídka bojových jednotek cara Alexandra na počest jeho příjezdu, kozácké a ukrajinské písně v podání profesionálního sboru, přehlídka dobových kostýmů, zabíjačka v přestavěné zámecké prádelně, ražba mincí, vojenské ležení s přehlídkou dobových řemesel a především ukázková bitva ruských historických vojsk předvádějících svoji připravenost. Po bitvě následovala veřejná operace zraněného vojáka. Věhlasný ruský chirurg operaci zvládnul na výbornou, vojín ovšem nespolupracoval a klidně si zemřel. Zmrtvýchvstání však proběhlo velice rychle, když mu spolubojovníci donesli čerstvě natočené pivo.
Protože jde o záležitost jak organizačně tak finančně náročnou, bude se konat slavnost v dvouletém intervalu, takže další v roce 2013 v přibližně stejném datu.