Paris? J´adore....

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 05. 10. 2011

        F O T O G A L E R I E

27. září odjížděla početná skupina našich studentů spolu s profesorkami Nedělovou a Moučkovou na zájezd do krásného hlavního města Francie. Noční cestu autobusem všichni účastníci zájezdu zdárně přežili a pak už je čekala jen Paříž a její památky. Protože mládež do 25 let může ve Francii chodit do muzeí a galerií zdarma, jen málokdo této lákavé nabídky nevyužil.V Louvru byl mezi našimi studenty samozřejmě největší zájem o obraz Mony Lisy a expozice starověkého umění. V Invalidovně o místo, kde je vystavena Napoleonova rakev, a kdo navštívil také Oranžerii a Musée d´Orsay, určitě nelitoval. Vždyť impresionismus je vlastně francouzský „vynález.“Ve Versailles nás čekalo malé představení. U nádherných prostor versaillského zámku i v jeho zahradách se tyčilo několik rezavých železných monster. Prý moderní francouzské prostorové umění.... Třeba budou v budoucnu tyto rezavé objekty stejně slavné jako Eifellova věž.
A propos, Eifellova věž. Nejkrásnější je večer, nasvícená a zářící. Opravdová dominanta města, která měla původně stát jen 30 let. Dnes už si bez „Eifellky“ nikdo nedovede Paříž představit.
A další památky? Určitě Notre Dame,chlouba francouzské gotiky, stojící na ostrově Ile de la Cité. Montmartre, jeho kouzelné náměstíčko Place de Tertre se slavným Maison Catherine, kde prý vzniklo slovo „bistro.“ Určitě Arc de Triomphe (pro neznalce francouzštiny Vítězný oblouk), odkud je krásný výhled na tzv. královskou osu - Louvre, Champs Élysées, Arc de Triomphe, La Défense. La Grande Arche, neboli Velká Archa, moderní čtvercová dominanta pařížské čtvrti La Défense, o které už byla řeč. A v neposlední řadě Panthéon, kde odpočívají nejslavnější muži Francie a také jedna žena, drobná vzrůstem, ale velká svým přínosem světové vědě, Marie Curie - Sklodowska.
Věříme, že si studenti z této zajímavé cesty odnesou nejen kulturní zážitky, ale také něco velmi důležitého, totiž to, čemu Francouzi říkají „le savoir-vivre“. Snad si příště také sedneme na nábřeží řeky Seiny, budeme si užívat krásný večer s přáteli a vůbec nám nebude chybět např.....Facebook.

PhDr.R. Nedělová, vyučující francouzštiny.