Oním muzeem je míněn skanzen ve Strážnici, do minulosti si „skočili“ studenti primy a sekundy 2. června v pořadu Abeceda řemesel.
Tentokrát šlo o zpracování textilu a dřeva. Viděli jsme výrobu plátna ze lnu a konopí, práci krejčího, vyšívačky, pak také pradleny, která musela plátěné oblečení naškrobit a vyžehlit. Zatímco ženy byly zaměstnány prádlem, muži vyráběli např. troky, necky, nádobí ze dřeva, pletli koše a ošatky, řezali kulaté kmeny na fošny apod. Venkovské děti pomáhaly nebo si hrály – děvčata s papírovými nebo dřevěnými panenkami, hoši třeba sváděli bitvu , kde municí bylo bláto vrhané na protivníka pomocí hůlky nebo silnějšího prutu. Dlužno říct, že tento druh zábavy se studentům líbil asi nejvíc. Ještěže máme spolehlivé odstraňovače špíny a skvrn. Hospodyňky ve „skanzenových“ dobách byly vybaveny jenom obyčejným mýdlem.
Strážnické akce jsou zajímavé a interaktivní, všechno se dá vyzkoušet na „vlastní ruce“, snad kromě činností se sekyrou a pilou . A jestli nevíte, co je to hachle, lamka nebo kývačka, měli byste si na Abecedu řemesel zajet i vy.
Marta Urbánková, tř. uč. I.