Exkurze – JE Dukovany, VE Dalešice

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 11. 05. 2011

   Terciánům a kvartánům se podařilo využít skuliny v dlouhodobě obsazeném programu a navštívili Informační středisko Jaderné elektrárny Dukovany a přečerpávací Vodní elektrárnu Dalešice.
Sice ani v Bučovicíh nebylo počasí při našem odjezdu jako z obrázku, ovšem při příjezdu do Dukovan se nám vybavila vzpomínka na mrazivé zimní dny. Foukal studený vítr, po obloze se kromě páry z chladících věží honily šedivé mraky. Naštěstí vestibul JE byl vytápěný, a tak jsme neumrzli. V Informačním středisku jaderné elektrárny jsme strávili 2 hodiny. Shlédli jsme 2 krátké filmy o zdrojích energie, o výstavbě a provozu JE Dukovany. Pak jsme byli rozděleni do 3 skupin. Pod vedením paní instruktorek jsme se pomocí modelů seznámili s činností jaderné elektrárny, s možnostmi likvidace vyhořelého paliva, s prací zaměstnanců elektrárny, s následky havárie jaderné elektrárny. Nejvíce nás zaujalo, když jsme seděli uvnitř reaktoru – samozřejmě modelu reaktoru – a byli přítomni spuštění řetězové štěpné reakce a odstavení reaktoru.

Plni dojmů jsme nasedli do autobusu, rychle slupli svačinky a během 10 minut jsme přejížděli po hrázi dalešické přehrady, pod ní je vybudována přečerpávací vodní elektrárna. Do jejích útrob jsme měli možnost nahlédnout. Přišli jsme v pravou chvíli, mohli jsme na vlastní oči spatřit, jak se zastavují turbíny. A když jsme stáli u obrovských přivaděčům vody k turbínám – v průměru 6 m, běhal nám mráz po zádech.
V půl druhé jsme se opět „nalodili“do našeho krásného autobusu a rozjeli se zpátky do Bučovic. Byli jsme docela unavení, ale spokojení a zase o něco chytřejší. Určitě se nám získané vědomosti budou hodit v hodinách fyziky. A třeba někdo z nás bude jednou v takové elektrárně pracovat!

Monika Vrtíková, tercie