Předvánoční Vídeň 11. prosince 2009

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 14. 12. 2009

    Vánoční trhy v hlavním městě Rakouska přestavovaly sice asi hlavní lákadlo pro třicet osm studentů našeho gymnázia, ale nikoli jediný cíl.
První zastávka byla u dvou domů slavného rakouského architekta F. Hundertwassera. Svou bizarností přitahují jeho stavby turisty z celého světa.Je to architektura v souladu s přírodou, hra barev, tvarů, linií, stromy na střeše, skoro každé okno jiné, fontána v domě, zvlněná podlaha, zkrátka pastva pro oči, obdiv k fantazii tvůrce, který řekl: „Chci ukázat, jak je to vlastně jednoduché, mít ráj na Zemi.“

Druhou nevšední akcí byla návštěva Leopoldova muzea, kde se nyní vystavují díla Edvarda Muncha a rakouských expresionistů, jako jsou např. Max Klinger, Alfred Kubin, Egon Schiele. Výstava nesla název Das Unheimliche a nechala diváky nahlédnout do děsivých představ, depresí, nočních můr a strašidelných vizí malířů. Pro někoho možná tíživé dojmy, v každém případě působivé a zajímavé, pro většinu, věřím, krásné obrazy.
Po zhlédnutí výstavy se někteří vydali na procházku historickou Vídní, jiní se vmísili do davu / převážně česky mluvícího! / před radnicí nebo na náměstí Marie Terezie, kde začalo ochutnávání / punč, klobásky, punč, preclíky, punč, kaštany, punč, Mozartovy kuličky, pečená jablíčka, …/, okukování, nakupování a obdivování. Trhy nikdy nezklamou. Tolik vůní, barev, světýlek, nápadů, navíc typická rakouská ochota a úslužnost. Proto sem mnozí jezdí každý rok, i přes davy lidí a letos i vytrvalý déšť. Atmosféra něčeho jedinečného je tu na každém kroku. Za rok na viděnou!

M. Urbánková, vedoucí zájezdu.