Sychravá exkurze 3.A a septimy aneb bible, hrobka a Gaudeamus

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 21. 10. 2009

     Dnes je dvacátého října, jeden z těch sychravě mrazivých dnů, jimiž nás matka příroda v posledních dnech obdarovala. Zatímco za okny vyhřátého autobusu poletuje paní zima, třídy 3.A a septima kodrcají do historického města Třebíč a nedalekých Kralic nad Oslavou. Úsměv při výstupu z autobusu doslova mrzne na rtech a co nejrychleji se snažíme dostat do baziliky sv. Prokopa. Uchvacuje nás její velkolepá stavba, kterou tvoří především majestátní trojí klenba stropu. Při návštěvě místní hrobky všichni zachováváme rámec slušnosti.A jak jsme sem přišli velmi svižným krokem, tak ještě svižnějším pádíme do centra Třebíče, lépe řečeno do židovské čtvrti města, kde si můžeme s patřičným zájmem prohlédnout dochovanou židovskou synagogu a opravdu unikátní výstavu fotografií. Při cestě k autobusu se opět oklepeme zimou. Přísloví: Hřeje vás mládí! by v naší situaci bylo vskutku nemístné, avšak můžeme si gratulovat k úspěšnému zdolání první části naší cesty.

Následují Kralice nad Oslavou, respektive slavná Bible kralická. Výklad spojený s expozicí dobových nástrojů k tisku je poučný. Bible kralická, jejíž původní název je Bible česká, se skládá z pěti částí. Všechny jsou zde vystavené ve slušivých vitrínkách a našemu oku nemůže ujít ani názorný postup, kterak tiskla Jednota bratrská, sídlící v dřívějších dobách právě v Kralicích.
I když získáváme oproti původnímu časovému plánu malý náskok, přijíždíme do Brna, kde naše exkurze pro mnohé končí, avšak pro několik z nás ještě na pár hodin vesele pokračuje. I když jsme totiž v krásném a bezstarostném třetím ročníku, nemůžeme si nechat ujít Gaudeamus, tedy veletrh vysokých škol.
Myslím, že mluvím za všechny, kteří si prošli veletrhem, když řeknu: ,,Máme rádi tu naši školičku s exkurzemi, jako byly například tyhle dvě, díky nimž jsme alespoň na pár hodin unikli každodennímu shonu ve škole. Avšak pomalu, ale jistě na nás začíná padat splín, že už zbývá jen jeden rok!“ Gaudeamus nám to velice realisticky připomenul!

Veronika Gecová, 3.A