Exkurze - Dlouhé Stráně

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 20. 05. 2009

   6. května 2OO9 se třída tercie vydala na dlouhou cestu na sever Moravy. Čekala ji návštěva vodního díla Dlouhé Stráně, což je přečerpávací vodní elektrárna, největší v ČR, nacházející se blízko obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Elektrárna je vybavena největší vodní turbínou v Evropě a má největší celkový instalovaný výkon /2x 325 MW/.
Divy techniky doprovodilo i divé počasí. U horní nádrže jsme přes hustou mlhu nedohlédli dál než na deset metrů, foukal silný vítr s deštěm a teploměr ukazoval asi tři stupně nad nulou. Foto na sněhu není žádný trik.Proběhlo i koulování studentů.Na zpáteční cestě jsme odbočili do Mladče a prošli se po lesní cestě k jedné z krasových vyvěraček v CHKO Litovelské Pomoraví. Provázel nás pan Radomír Studený ze Správy CHKO, kterému bychom rádi poděkovali za zajímavý výklad a průvodcovské služby.
Nejatraktivnějším momentem exkurze byl průchod jeskyní v pravé jeskynní tmě s baterkami i bez. Někteří zkusili jít hlavou proti skalní zdi, světla nebylo mnoho.Ale nakonec vyšli živí a poměrně zdraví a chtěli celý okruh opakovat. Aspoň mají důvod se do Mladče vrátit.
Děkujeme panu profesoru Zelinkovi za hezkou exkurzi.

Jménem tercie tř. uč. Marta Urbánková