Tutanchamon v Brně

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 18. 12. 2008

V úterý 16. prosince 2008 nás, tedy sextu a 2. A, doprovázely paní profesorky Nedělová a Stonawská na výstavu do Brna s názvem "Tutanchamon". Měli jsme možnost vypravit se do doby před více než dvěma tisíci lety do starověkého Egypta a seznámit se blíže s nejslavnější hrobkou, která patřila Tutanchamonovi. Spolu s ním nám byli představeni i Achnaton a Nefertiti, ti byli pravděpodobně jeho rodiče, a archeolog Carter, jenž objevil faraonovo pohřebiště v Údolí králů.
Než jsme spatřili samotnou hrobku, shlédli jsme čtyři krátké dokumenty. Poslední pojednával o snu H. Cartera - najít místo, kde je pohřbený bájný faraon, což se mu v roce 1922 povedlo. Stejně jako my (možná i o něco víc) tentkrát žasl, tolik cenností! Nejznámější byly jednotlivé, v sobě schované sarkofágy, ve kterých byla uložena Tutanchamonova mumie. Do největší schránky bychom bez problémů zaparkovali i menší auto. Prohlédli jsme si repliky sošek, šperků, lehátek zdobených zvířecími hlavami, kočáru, dokonce i mumie.

Výstava byla skutečně překrásná, při troše fantazie jsme se mohli ocitnout po boku Cartera a jeho kolegů a obdivovat bohatství dávného faraona.

Anna Procházková, VI.