Vincent van Gogh ve Vídni

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 20. 11. 2008


   Za další vydařenou akci naší školy vděčíme paní profesorce PhDr. Marii Hrozové. Zorganizovala totiž zájezd studentů a vyučujících naší školy do vídeňské galerie Albertina, kde právě probíhá výstava děl jednoho z největších malířů všech dob, impresionisty Vincenta van Gogha. K uskutečnění výpravy byl vybrán sváteční den 17. listopadu a v sedm hodin ráno vyrazil z Bučovic pohodlný dálkový autobus. Po nezbytné zdravotní pauze v Mikulově jsme po jedenácté dorazili do metropole, protože cestu komplikovaly nepříjemné dopravní zácpy.
Před galerií nás čekal ovšem menší šok – až dvousetmetrová fronta v desetistupech, vinoucí se po dlouhém schodišti a podél celé budovy. Ukázalo se totiž, že jsme nebyli zdaleka jediní Češi a Moravané, kteří se rozhodli využít státního svátku k návštěvě této jedinečné výstavy. Situace vypadala opravdu hrozivě a mnoho lidí z jiných výprav raději na místě odprodávalo již zakoupené vstupenky.


Paní profesorka Hrozová však s vydatnou a účinnou pomocí pana profesora Petržely statečně zabojovala. Oběma pedagogům se podařilo téměř nemožné – naši bučovickou výpravu protlačili bočním vchodem dopředu a kolem dvanácté hodiny už jsme se všichni dostali do samotného cíle naší výpravy – několika místností plných kreseb a maleb slavného umělce. Je trošku škoda, že popisky všech děl, kromě názvů, byly jen v němčině. My Goetheova jazyka neznalí jsme si však přesto poradili a za malý obolus jsme si pronajali elektronického průvodce v angličtině v podobě „kouzelného sluchátka“. K prohlídce celé výstavy jsme potřebovali přibližně dvě hodiny.
Zbytek odpoledne jsme pak strávili prohlídkou krás rakouského hlavního města. Někteří na vlastní pěst, avšak my, kteří se ve Vídni příliš nevyznáme, jsme se raději drželi paní profesorky Hrozové a jejího odborného výkladu. Kouzelné vánoční trhy před vídeňskou radnicí potom uzavřely krásný, i když velmi chladný den.
Troufám si tvrdit, že všichni odjížděli domů spokojení. Většina z nás byla plná uměleckých zážitků, ale nejmladší účastnici zájezdu Haničku zase nejvíce nadchl hamburger a typické vídeňské jablko v karamelu...
Děkujeme a těšíme se na příště!

Jana Pokorná