Sportovní kurz 3.A a VII. 2008

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 18. 06. 2008

   F O T O G A L E R I E
„Není spanilejší krajiny v České zemi nad Tebe, Třeboni, panno, princezno snící a tajemná!Do Tvých snů teskní zpívající kašna a rákosníci se probouzejí do jiter, která nikde na světě nejsou krásnější.Ó jiskřivá poledne hladin, znějící pípáním racků a stříbrným hlaholem zvonů z kostela svatého Jiljí!
Ladislav Stehlík : Země zamyšlená


Vyvrcholením celoroční sportovní činnosti v rámci tělesné výchovy pro 3. ročníky čtyřletého a pro 7. ročníky víceletého studia bývá týdenní cyklisticko – vodácký kurz.

I letos se kurz uskutečnil v měsíci červnu ve Veselí nad Lužnicí v rekreačním středisku AL-PA při jezu Krkavec na řece Nežárce za účasti 52 studentů a 4 pedagogů gymnázia.

Útulná jihočeská krajina nabízí tolik pohledů, že jen málokdo dovede zapomenout. Kraj rybníků, lesů, zámků, památek a malebných vesnic … dokáže očarovat každou vnímavou lidskou duši.

Studenti  měli možnost objevovat a  obdivovat krásu jižních Čech ze sedla kola a od hladiny řeky . Navštívili jedno z nejkrásnějších měst – památkovou rezervaci Třeboň, zámek a hrobku Schwarzenberků, zastavili se na hrázi největšího rybníka Rožmberk a připomněli si  umění Jakuba Krčína z Jelčan. Cyklistickými stezkami mezi rybníky se proplétali směrem k Bechyni, Kardašově Řečici a Červené Lhotě. Přes stopadesát ujetých kilometrů svědčí o pestrém programu i dobré fyzické kondici našich studentů.

Při sjíždění řek Nežárky a Lužnice jsme si dost často vzpomněli na teplé počasí minulých let a vyhřátou chatičku. Počasí bylo málo přející a velmi chladné. Přirovnání k „Sibiři“ nemělo daleko od pravdy. Voda 10° C a vzduch 10 °– 13° C ! A o nedobrovolnou koupel nebyla nouze!

Pohled na drkotající vykoupané studenty , kánoi plnou vody a vzdalující se pádla byl i přesto úsměvný, neboť všechny nástrahy počasí i řeky brali studenti s úsměvem a vtipem. Pro mnohé byla jízda na kánoi  skutečnou premiérou a zjištění, že se loď může převrhnout  bylo nemilým překvapením .

Studenti si také zastříleli ze vzduchovek, zahráli fotbálek, volejbal a badminton -  to již za pěkného slunečného počasí, které od poloviny kurzu již připomínalo počasí letní.

Závěrečné pasování na vodáky s nezbytným křtem vodou z řeky bylo tečkou za příjemně prožitým, byť zpočátku velmi chladným týdnem na kole a na vodě.

 

Dr.Zdenka Lokajová, vedoucí kurzu