Literární koutek - vypravování s uměleckými prvky

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Literární koutek, Vydáno dne: 31. 01. 2008

   Několik let kralovala v literárních počinech gymnázia Marcela Levíčková, nyní se zdá, že našla nástupce v Tomáši Kremrovi. V této oblasti rozhodně oba dva vybočují z řady, ale zdaleka to neznamená, že by na gymnáziu nebylo úrodné literární podhoubí pro mnohé další talenty. Paní profesorka Kostrbová vybrala alespoň několik prací k nahlédnutí, přičemž zadané téma bylo vypravování s uměleckými prvky. Nyní tedy vypravují i pro vás - Veronika Jirková, Klára Urbánková a Tadeáš Zezula (všichni IV.).

Téma: Noční můra

Na kraji manželské postele se převaluje upocená žena. Noční můry jí nedopřejí klidný spánek a chrápání manžela také ne.

            Dnes, 19. prosince, je opravdu dlouhá, divná, tmavá, tichá noc. Budík neustále burcuje své majitele, aniž by k tomu měl nějaký závažný důvod. Pes venku vyje, i když dnes není úplněk, a ta stará, zatuchlá postel neustále vrže.

            I v dětském pokoji se projevuje neklidný spánek. Anička, čtrnáctiletá dívka, sebou háže z pravé strany na levou a Tomáš, malý ochránce zvířat, neustále pokřikuje: ,,Můj! Můj koláč!“

            Za okny ložnice zhasla lampa. Žena se převalí z levé strany

na pravou. Po čele jí stéká kapička potu. V chladném a temném pokoji se ozve výkřik. Žena křičí…

            …Za temným kopcem se krčí chaloupka. Je celá rozbitá a její dřevěná střecha hnije. Měsíční svit se odráží na stříbrném autě. ,,To je přece naše auto,“ řekne žena a vykrčí směrem k chaloupce.

            Vkročila na kamenitou pěšinku. Nic neviděla, jen cítila ostré hrany kamínků: ,, Bože, kde mám boty?“ lekla se, když se jí jeden špičatý kamínek zabodl do chodidla.

            Bez povšimnutí obešla auto a zamířila ke dveřím budovy. Zaklepala. Nikdo se neozýval. Dveře neměly kliku, a tak do nich strčila. Vešla do místnosti. ,,Vždyť je to náš dům,“ žasla nad objeveným rájem.

            Za zadními skleněnými dveřmi se ozval šramot a náhlé zavytí psa. ,,Co ten člověk provádí?!“ rozzuřeně otevřela skleněné dveře

a vyšla na dvorek.

            ,,Tomáši!“ vykřikla vyděšeně. Uprostřed dvorku klečel její devítiletý syn a v ruce svíral mačetu. Z úst mu tekly sliny a tvářil se divně. Naproti Tomáše seděl pes – Baryk. ,,Tome, co to děláš?“ zeptala se zděšeně žena. ,,Psí kusy,“ vyklopil ze sebe Tom. Matka se zděsila, popadla synův „sekáček na maso“ a pleskla ho po tváři.

            „Blik!“ zablesklo se a Tomáš zmizel. Žena teď stála v dětském pokoji a pozorovala svou dceru.

            Anna držela v ruce injekční stříkačku a snažila se trefit do ruky. Ale vždy, když se k ruce přiblížila, její končetina se prohla a uhla před injekcí. Žena se zasmála: „ Přece jenom to očkování bylo k něčemu dobré.“

            Ozval se hrom a žena se objevila v koupelně. Nad vanou se skláněl Miloš, její manžel. Kolem vany byly louže vody a vzduchem létaly drobné kapičky. Najednou z vany vyskočil kapr. Kapr! Ale měl lidskou hlavu.

            „Miloši?“ polkla žena naprázdno. Přiskočila k vaně, ale drcla do manželova těla. Její muž se zvedl. Na krku měl rybí hlavu. Kapří hlava zakoulela očima a otevřela hubu. Ženuško, polib mě!“ řekla ta stvůra. Žena couvla. „Polib mě, nebo takto zůstanu,“ prosily manželovy ruce. Žena zůstala stát. „Nebudu líbat rybu!“ myslela si. Manželovy ruce ji pevně uchopily, rybí tlama se přiblížila k jejím rtům a mlask!...

            … „Áááá!“ probudila se žena z hrozného snu. Noční košili měla propocenou a celá se třásla. Sedla si a podívala se na manžela. Miloš spokojeně pomlaskával.

            Ráno měla obrovské kruhy pod očima. Během pěti minut se do kuchyně přemístili děti a manžel. Nevšimli si, že by se matce něco stalo – prostě obvyklé ráno.

            „Mami? A dostanu na Vánoce pejska?“ zeptal se Tom. Matka si vzpomněla na hrozný sen a vykřikla: „Ne! Žádný pes nebude a ty,“ ukázala na Annu, „ na očkování půjdeš a bez řečí! A ty,“ podívala se na manžela, „koupíš filé! Já žádného kapra ve vaně mít nebudu!“ zvedla se od stolu a odešla z ložnice.

            V kuchyni bylo ticho, nikdo nechápal, co se děje. Jen Tomáš se tázavě podíval na otce: „A přijde v pondělí Ježíšek?“

 

Veronika Jirková, IV. roč.    

 

Téma: Kde?   

Žuch! Zasténá pode mnou naše pohovka. Svalím se do ní doslova jako podťatá po dalším velmi, velmi náročném dni. A to se ještě večer chystám na koncert Joela Frederiksena do brněnského Městského divadla. Už se moc těším, ale měla bych si kapku pospíšit. Času přece jenom není nazbyt.

            Vykoupaná, učesaná, upravená, nachystaná. Nachystaná? Ne, to ještě ne. Kabelka. Kde jsi? No tak, haló! Á, tady ses nám schovala! Kapesník, rtěnku, peněženku, mobil

a….a….co ještě…hřebínek….a….a….klíče! Klíče, klíče, klíče. Kdepak se ukrýváte, vy moji železní miláčkové? Ach bože, už musím jít. Tak kde, krucipísek, vězíte? Honem, honem! Klíče, klíčky, klíčičky!

                                   Bóóóóže! Tak ta je úplně slepá, co?

                                   Jo, slepá jak patrona.

                                   Hele, ta je totálně mimo, hopši.

                                   No tak! Tady! Podívej, jak je nám tu krásně!

            Tak to už přestává všechno! Vy zbabělé kovové předměty směšných rozměrů, kde, ptáme, kde jste?! Nemám čas, slyšíte? No, to asi ne, ale stejně…Spěchám. Klárka pospíchá!! Nemučte zmořeného, uštvaného chudáčka. Honéém!

            Dobrá, dobrá! Pojďme na to systematicky jako náš belgický velikán monsieur Herkule Poirot. Hlavně logika, Klárko, hlavně logika!

                                   Samá voda, samá voda….

            Tak už dost! Jsem v chodbě, vytahuji klíče, odemykám dveře, vycházím dovnitř, klíče vytahuji ze zámku. Jdu ke skříni, otevírám ji a klíče stále držím v ruce, v ruce, v ruce…

Ach ano! Sundávám si kabát a vzápětí pokládám klíče na postel!! Ano!!! Tady, mám vás! Doběhla jsem vás, „socani“. Já tě zbožňuju, Herkule!

                                   Škoda, co? Zrovna to začínalo být zajímavý.

                                   Svatá pravda, brácho. Skoro to nestihla…

                       

Klára Urbánková, IV.roč.

 

Téma: Roboti

V jednom krásném plechovém městě žila byla krásná plechová rodinka. Abych to upřesnil, byla to robotí rodinka. Táta Karl, matka Louisa a tři nezbedná roboťátka. Nejstarší z nich, Frank, nedávno oslavil patnáctý rok od svého sestrojení. Jeho sestra Leona byla o dva roky mladší a nejmladší přírustek do rodiny Železolamačů (to bylo jejich příjmení, které se dědilo už dlouhé generace) byla malá Lísa, které byly tři roky a ještě jí nenarostly tryskáče na zádech, za což se jí oba starší sourozenci notně posmívali.

            U Železolamačů bylo zvykem, že se nejstarší syn vydá, jakmile dosáhne plnoletosti (což je v patnácti letech), do světa hledat si nevěstu.U robotů je to totiž s láskou trochu složitější než u lidí. Nemají žádné fyzické srdce, které by zahořelo láskou k (ve většině případů) opačnému pohlaví. V robotím těle je spousta čipů, které ho ovládají. Mají čip pohybu, čip přijímání potravy a spousty jiných. Čip lásky je ale jeden z nejsložitějších, robot si musí najít partnerku se stejným čipem, jaký má sám. Pokud to neudělá, hrozí velké nebezpečí, které může skončit až rozmontováním jednoho z nich.

            Tohle všechno Frank věděl, a tak byl připraven vyjít do světa a najít si tu pravou, Maminka mu s sebou dala tablety s vysokým obsahem cukru a energie, které mu poslouží jako potrava na pár měsíců, tatínek do něj nahrál všechny věci, které by (podle něj) měl každý chlap znát. Byly to rady typu „jak se bavit s blondýnou, brunetou, jak s rozčílenou a podobně. Frank si poslušně uložil všechna data, nasedl na svoji létající motorku, zařadil dvojnásobnou rychlost světla a …zjistil, že nefunguje. Chlapsky zaklel a zařadil „aspoň“ rychlost světla.

Po třech dnech na cestě se Frank rozhodl, že už by to mohlo stačit a stočil svou motorku do víru velkoměsta, blikajícího pod ním. Procházel se blikajícími ulicemi, ale jeho čip lásky nejevil žádnou aktivitu. Naopak čip „udělej něco pro sebe“ divoce pulzoval. Nemohl ho odmítnout, a proto zamířil do salonu, aby si dal koupel v oleji. Přede dveřmi se však zarazil, jeho čip nebezpečí se ozval. Frank si proto na své plechové nohy nazul vatu a bezhlučně vstoupil. V celém salónu bylo rozsvíceno jen jedno světlo a přímo nad ním klečela majitelka salónu. Mířili na ni tři robotí gangsteři. Ve Frankovi se ozval jeho čip hrdinství a gangstery odzbrojil. Konečně se taky ozval jeho čip lásky, oženil se s majitelkou salónu a měli spolu hodně malých roboťátek. Ach, ti roboti.

 

Tadeáš Zezula, IV roč.