Pravidelná linka Bučovice - Dartford

Autor: administrator <wadmin(at)gymbuc.cz>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 30. 05. 2006

Jak hodnotí výměnné pobyty s Dartfordem účastníci z řad studentů? Můžete se začíst do shrnutí dvou studentek - Veroniky Kohoutkové a Veroniky Michálkové - ze třídy 3. A.

Ve dnech 21. - 29. dubna proběhl již jedenáctý výměnný pobyt studentů Gymnázia Bučovice v anglickém Dartfordu, kterého se zúčastnilo 42 chlapců a dívek pod vedením čtyř profesorů.

V pátek 21. dubna jsme konečně vyrazili. Čekala nás téměř třicetihodinová cesta autobusem, ale všichni jsme věděli, že na jejím konci nás čeká úžasný týdenní pobyt ve vysněné Anglii, spousta zážitků a zkušeností, ale hlavně noví přátelé a známí. Českou republiku a Německo jsme překonali bez potíží a ve čtyři hodiny ráno už na nás čekal trajekt ve francouzském přístavu Calais. Více než hodinovou plavbu přečkali mnozí z nás podřimováním, někteří nadšeným focením vzdalujícího se spícího přístavu a malá část neustálým a vroucným modlením, ať už proboha to houpání skončí! Jejich přání se brzy vyplnilo, jen nezapomenout přetočit ručičky hodinek o hodinu zpět a můžeme vyrazit na rušné anglické silnice. Poslední zastávkou před cílem naší cesty bylo město Canterbury s krásnou katedrálou. S ubývajícími kilometry se Dartford nenávratně blížil, ve vzduchu bylo cítit stoupající napětí a nervozita v každém z nás rostla. Jaký asi je můj partner? Budu si s ním rozumět? Vystačím si se svou angličtinou? Tyto otázky probíhaly hlavou snad každému z nás. Ze zadních sedadel autobusu se ozývaly anglické fráze, což ostatní přimělo otevřít slovník a na poslední chvíli se naučit některá důležitá slovíčka. Kolem poledne už nás s otevřenou náručí vítá Dartford Grammar School for boys. Proběhne tradiční „předávání partnerů“, představování a první rozpačitá slůvka. Čeká na nás víkend v rodinách, seznámení s novým prostředím, naprosto jiným životním stylem.

V průběhu pracovního týdne jsme podnikali společné výlety s našimi profesory. V pondělí jsme navštívili hvězdárnu v Greenwichi, která se pyšní procházejícím nultým poledníkem, a historickou loď jménem The Cutty Sark. V úterý nás čekal celodenní výlet do Londýna. Poprvé v historii našich výměnných zájezdů se nám naskytla jedinečná příležitost prohlédnou si londýnský parlament, zavítali jsme do Shakespearova divadla The Globe, katedrály sv. Pavla a vyfotili se se spoustou slavných osobností a hvězd v Muzeu voskových figurín.Ve středu jsme vyrazili do Duxfordu, muzea letectví a války, a do města Cambridge, které je známé svou druhou nejstarší univerzitou. Čtvrtek jsme strávili prohlídkou katedrály a hradu v Rochesteru a v Chartwellu, kde jsme mohli obdivovat sídlo Winstona Churchilla. Večery jsme trávili společně s ostatními českými studenty a jejich anglickými partnery, kteří pro nás připravili bohatý program.

Náš pobyt uběhl jako voda. Rychlé rozloučení s rodinami a hurá do Česka! Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Bruselu, kde jsme měli možnost navštívit Atomium, ochutnat známé belgické wafle a vyfotit se se sochou čurajícího chlapečka – Maneken Pis. S plnými bříšky jsme zalehli do autobusu a nabrali směr Česká republika.

Pobyt v Anglii nás obohatil o spoustu nových zážitků a zkušeností, zdokonalili jsme se v anglickém jazyce, poznali tradiční zvyky a kulturu této krásné země a navštívili spoustu zajímavých míst.

Veronika Kohoutková, Veronika Michálková
studentky 3. A